HIZ ARTIŞINDAN UZAK DURUN

Hemen her sürücünün bildiği gibi bir aracın yakıt tüketiminde görülen artış miktarı aslında aracın hızı ile doğru orantılıdır. Bu anlamda yakıtınızı kontrollü olarak kullanmanıza yardımcı olacak bir diğer önerinin de araç kullanımı sırasında yüksek hızdan kaçınmak olduğunu söylemek doğrudur.

Bununla birlikte sürüş esnasında tıpkı aşırı hız gibi ani frenlerden de kaçınılmalı, araç sabit bir hızda kullanılmalıdır.

GÖZ YÖNETİMİNİ DOĞRU YAPIN

Araçlarda gaz pedalının doğru bir şekilde kullanılması, yakıt tasarrufu açısından hayati önem taşımaktadır. Araca hız kazandırırken gaz pedalına kontrollü bir biçimde basılmalı, yokuş aşağı inişlerde ise ayak, gaz pedalından çekilmelidir.

DOĞRU VİTESTE ÇALIŞTIĞINA DİKKAT EDİN

Araç kullanırken kalkış sırasında vitesin düşük tutulması daha doğru olsa da hızınız sabitlendikten sonra aracı olabilecek en yüksek viteste kullanmak yakıt tüketimini kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

Aracın sürekli olarak düşük viteste kullanılması ise bir süre sonra daha fazla yakıt tüketmesine neden olacaktır.

LASTİK BASINCINI KONTROL EDİN

Aracınızda yakıt tasarrufu sağlamak adına mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken bir başka kural da lastiklerin doğru şekilde şişirilmiş olmasıdır. Eğer araç lastiklerindeki hava basıncı yetersiz kalıyorsa bu durum, tüketilen yakıt miktarının daha yüksek olmasına neden olacaktır.

Lastik basıncı ideal ise yüzde 5 oranında tasarruf etmenizi sağlayacak.

OTOMOBİLİNİZİN BAKIMINI YAPTIRIN

Aracınızın sorunsuz bir biçimde çalışması ve daha az yakıt harcaması için rutin bakımlarını aksatmamanız oldukça kritik bir konudur. Örnek verecek olursak aracın hava filtrelerinin kirli olması, uzun vadede motoru aşındırmasının yanı sıra yakıt tüketiminin de artmasına neden olacaktır.

Oluşabilecek bu tür sorunları engellemek adına aracınızın bakımını düzenli olarak yaptırabilir; böylece yakıt tüketimini kontrol altında tutabilirsiniz.

MOTORU RÖLANTİDE ISITMAYIN

Araç kullanımı sırasında gereksiz yakıt tüketimine yol açan bir başka hata da aracın rölantideyken çalıştırılmasıdır. Aracın hareketsiz durumdayken, minimum yakıtla çalışması anlamına gelen rölanti, aslında yüksek miktarda yakıt sarfiyatına neden olmaktadır.

Bunu önlemek adına araç trafikte bekler durumdayken motoru kapatıp kullanacağınız zaman yeniden çalıştırarak yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

ARAÇ İÇİ KLİMA KULLANIMINI AZALTIN

Araçlarda klimanın gereğinden fazla kullanılması, motora ekstra yük binmesine yol açacağından yakıt tüketiminin de artmasına neden olmaktadır. Eğer aracınızın motorunun daha az yakıtla çalışmasını istiyorsanız klima kullanımını azaltmanızı tavsiye ediliyor.

ANİ FREN YAPMAYIN

Yakıt tasarrufu konusunda dikkate alınması gereken bir diğer ayrıntı da aracın kullanımı esnasında ani frenlerden kaçınmaktır. Bunun yanı sıra vites değişikliklerinde ve manevralarda frene yavaşça basmalı, eğer mümkünse durmanız gereken zamanı önceden kestirmelisiniz.

Otomobilinizde tasarruf etmenin 8 yolu dışında dizel ve benzinli araçlarda da yakıttan tasarruf etmek mümkün. İşte o yöntemler...

BENZİNLİ ARAÇLAR

Benzinli araçların yağ değişikliğinin düzenli olarak yapılması ve yağ temizliğine dikkat edilmesi, yakıt tasarrufu açısından oldukça önemli bir noktadır. Yağ temizliği rutin olarak kontrol edildiği takdirde motorun sürtünmesini azaltarak benzinden tasarruf edilmesine yardımcı olabilir.

Aracın çalıştırılırken bekletilmesi yerine araç hızını düşük kilometrede tutarak motoru çalıştırmak harcanan benzin miktarının daha az olmasını sağlayacaktır.