Urfadasın haber sitesinin mikrofon uzattığı Şanlıurfalardan Yakup Dildaş:” Geçinmek çok zor. Mazot çok pahalı bir depoyu doldurmak 1500-2000 arası. Bir tüp 400 TL. Asgari ücretin yükselmesi önemli değil. Her şeye zam geliyor çünkü. Her şeye zam gelmese asgari ücretle belki geçine biliriz ama her şey çok pahalı olmuş. Bu yüzden de asgari ücrete zam yapılması pek bir şey ifade etmiyor. Bana kalsa en az 8-10 bin olması gerekiyor. Bir şekilde geçine bilmek için böyle olması lazım. Yoksa bu asgari ücretle geçinmek çok zor.” dedi.

“BİZ SABAH ÖĞLE AKŞAM PATLICAN İSOT YİYORUZ ET YEMİYORUZ”

Asgari ücretle geçine bilmenin imkânsız olduğunu savunan Şanlıurfalı Yakup Civciv ise “Kim geçinebiliyorum diyorsa yalandır. Ev kirası en az 1000 TL. Doğal gaz, elektrik, su, tüp, yağ, şeker ve alışverişi hiç saymıyorum. Biz sabah, öğle, akşam patlıcan, isot yiyoruz. Et yemiyoruz yani. Asgari ücret 7 bin 8 bin TL olsa belki geçinebiliriz. Belki idare ederiz ama 5 bin 500 TL imkânsız.  4 çocuğum var. Bunlara bez mi alayım. Süt mü alayım. Eşya mı alayım. Ne yapayım.” İfadelerini kullandı.

İzzettin Kaya “Asgari ücrete yapılan zamla geçinilmez. En az 10 bin TL olması lazım. Yakıt, ekmek un her şey uçtu. Yağ et her şey uçtu. Kendileri de biliyor geçinilmiyor. Millet en son ‘HaHoo ‘diyecek hale geldi. “şeklinde konuştu.

Salih Çakıcı da “Şanda günümüz şartlarında enflasyonun bu kadar yüksek olduğu bu dönemde asgari ücrete yapılan zamla geçinmek çok zor. Açlık sınırı 6 bin 500 civarında. Asgari ücretin bu şekilde olması sıkıntı. Millet geçinemiyor. Bu durumda geçim olmaz. Ekmek 3 TL.  5 kişilik bir aile ortalama günde 30 TL ekmeğe para ödüyor. Sadece ekmek ayda 900 TL ediyor. Bunun ulaşımı, sağlığı var. Bu sadece yeme içmeye yeter. Kiradaysan o da olmaz. Yani boğazından kısacak olmaz. Bu sıkıntıdır.  10 bin TL olursa asgari ücret bu pahalılıkta anca yeter. Bu zamlar olduğu sürece bu asgari ücretle geçinilmez. Enflasyonun düşmesi lazım. Bu enflasyon oldukça asgari ücretle geçinilmez. Şu anda sıkıntı yani.   1 ay sonra oda yetmeyecek. Bu çözüm değil çözüm odaklı istiyorsak enflasyonu düşürmeleri lazım.” dedi.