Severek alınan ve belki de oldukça yüksek meblağlar vererek alınan ayakkabıların uzun ömürlü kullanmayı hemen hemen herkes arzu etmektedir.

 Bu durum tamamıyla kişinin ayakkabıyı kullanış şekliyle doğru orantılı olurken, kirlenen ayakkabının temizliğinde uygulanan yöntemlerde de bir hayli etkilidir. Bu noktada yapılan en büyük yanlışlaran bir tanesi kirlenen ayakkabıyı çamaşır makinesinde yıkayarak tüm kirlerinden kurtulmaya çalışmaktır. Çamaşır makinesinin içerisine o çok sevdiğiniz ayakkabınızı attığınızda bakın ne gibi sonuçlarla karşı karşıya kalacaksınız…

Çamaşır makinesinde ayakkabı yıkamak doğru mudur?

Ayakkabıların temizliğini sağlamak amacıyla çamaşır makinesinin içerisinde ayakkabı yıkamak son derece yanlış uygulamaların başında gelmektedir. Ayakkabının formunun bozulmasına neden ourken aynı zamanda ayakkabı malzemesinin su ve deterjanla birlikte kullanılmaz bir hale gelmesine neden olmaktadır. Kumaş ya da triko hiç fark etmeksizin ayakkabınızı kesinlikle çamaşır makinesinini içerisinde yıkamamanız gerekir. Çamaşır makinesinin içerisine attığınız ayakkabınızın ilk gün temizlendiğini düşünseniz bile aradan geçen kısa bir süre sonucunda ayakkabı içerisinde koku probleminin yaşanmasıyla birlikte nasıl bir yanlış yaptığınızın farkına varacaksınız. Bu noktada ayakkabılarınızın temizliğini sağlamak için çamaşır makinesinde yıkamak yerine, ayakkabının malzemesine göre nemli ve yumuşak bir bez yardımıyla ayakkabının temizliğini sağlamayı düşünebilirsiniz.

Ayakkabınızı çamaşır makinesinin içerisinde yıkamanız ayakkabınızın formunun bozulmasına neden olacağı için ayakkabınızı tekrar giyme şansınızı kaybetme durumunuzun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu durum itibarıyla ayakkabınızın temizliğini yaparken kesinlikle çamaşır makinesi gibi teknolojik aletleri kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Aynı zamanda ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamak ayakkabıya hasar verebileceği gibi   hasarın büyük bir çoğunluğunu da çamaşır makinenize verecektir.

Yıkama esnasında çamaşır makinesinin yüzeylerine çarpan ayakkabı tabanı, çamaşır makinesinin hasar görmesine neden olurken çamaşır makinesinin bozulma riskinin artmasına neden olacaktır.

Makine yerine ayakkabınızı bu formüllerle temizlemeyi deneyin!
Ayakkabılarınızın düzenli olarak temizliğini sağlamak ve ayak sağlığı için önemli olurken ayn ı zamanda ayakkabının uzun ömürlü olması için de bir hayli önemlidir. Ayakkabıyı düzenli olarak temizlemek ayakkabının çok daha güzel bir formda olmasını sağlarken ayakkabıları uzun ömürlü kullanmanıza katkı sağlayacaktır. Ayakkabılarınızı çamaşır makinesinin içerisine atmadan temizliğini sağlamak için bu yöntemleri kullanabilirsiniz;

Ayakkabıların düzenli temizliğini sağlamak için en etkili yöntemlerin başında şüphesiz diş fırçası gelmektedir. Dış fırçası ayakkabının tüm yüzeylerine kolay bir şekilde girmesine yardımcı olurken aynı zamanda temizliğin de son derece pratik olmasına katkı sağlamaktadır. Diş fırçası ile ayakkabılarınızı temizlerken beyaz sabun ve ılık su ile hazırlayacağınız bir karışım ayakkabılarınızın son derece temiz olmasına katkı sağlayacaktır.
Temizlik denildiğinde hemen hemen her yerde ve her konuda karşımıza çıkan sirke ayakkabıların temizliğinde de karşımıza çıkıyor. İçeriğinde bulunan asitler sayesinde tüm kirlerinden yüzeyden hızlıca çıkmasına yardımcı olan sirkeyi ayakkabılarınızın temizliğinde kullanmayı deneyebilirsiniz. Sirkeyi ayakkabı temizliğinde kullanabilmek için bir fincan sirkeyi uygun bir kabın içerisine alın ve içerisine bir miktar su ilavesinde bulunun. Akabinden uygun yumuşak bir bez yardımıyla sirkeli su alarak ayakkabınızın temizliğini sağlayabilirsiniz.

Spor ayakkabılarınızın beyaz kısmı için diş maunundan yararalanabilir ve beyaz ayakkabılarınızı ilk günkü beyazlıkta giymeye devam edebilirsiniz. Bu noktada byine diş fırçası yardımıyla alacağınız bir miktar diş macununu ayakkabınızın beyaz bölüküne denk gelecek şekilde güzelce fırçalayın.

Fırçalama işlemini tamamladıktan sonra ılık nemli bir bez yardımıyla ayakkabınızı tüm diş macunundan kurtarın.

Doktoru Darp Edenler Yeniden Gözaltına Alındı Doktoru Darp Edenler Yeniden Gözaltına Alındı

Yapılan işlem sonucunda ayakkabınızın bembeyaz bir görünümde ve hijyende olduğunu gözlerinizle görün. Bu uygulamaları düzenli olarak uygulamanız ayakkabınızın temiz ve hijyenik görünmesine katkı sağlayacaktır.