CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Bingöl’de meydana gelen deprem sonrası bazı çalışmaların hangi aşamada olduğunu TBMM'ye soru önergesi sundu.

Urfa’da, 5 PKK/KCK-PYD/YPG Şüphelisinden 2’si Tutuklandı Urfa’da, 5 PKK/KCK-PYD/YPG Şüphelisinden 2’si Tutuklandı

14 Haziran 2020 tarihinde 5,7 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrası Karlıova, Yedisu ve Adaklı ilçelerinde yapılması kararlaştırılan konut, köy evi ve ahırları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı’na sordu.

TBMM'ye sunduğu önergenin Bakan Murat Kurum tarafından yanıtlanmasını talep eden Aydınlık, şu ifadelere yer verdi:

Bingöl Karlıova’da 14 Haziran 2020 tarihinde meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremde Karlıova’yla birlikte Adaklı ve Yedisu ilçelerinde de ne yazık ki yıkımlar yaşanmış ve vatandaşlarımız mağdur olmuştu. Bu afet sonrasında TOKİ ve AFAD iş birliği ile 5 etapta toplam 550 köy evi, 570 ahır ve Karlıova İlçesi Yeşilyurt Mahallesi’nde 180 konut yapımı planlanmıştı; ancak planlanan bu projelerle alakalı yapım aşamasında ve teslim noktasında sıkıntılar yaşanmıştır, dolayısıyla vatandaşlarımızın mağduriyeti devam etmektedir.”

Bu bağlamda;

1)26 Ağustos 2021 tarihinde vermiş olduğu bilgiye göre “ihalesi yapılarak inşaatına başlanıp yıl içerisinde tamamlanacak dediğiniz 70 adet köy evi ve 140 adet ahır” tamamlanıp hak sahiplerine teslim edilmiş midir? Edilmediyse gecikmenin sebebi nedir?

2)21 Haziran 2021 tarihinde ihalesi yapılan Bingöl ili Adaklı, Karlıova ve Yedisu İlçeleri 4. Etap 210 adet köy evi ve 5 adet ahırın son durumu nedir?

3)Yine aynı şekilde 23 Haziran 2021 tarihinde ihalesi yapılan 5. Etap 200 adet köy evi ve 5 adet ahırın son durumu nedir?

4)13 Temmuz 2021 tarihinde ihaleleri yapılmış olan 2. Etap 35 adet köy evi ve 200 adet ahır ile 3. Etap 35 adet köy evi ve 220 adet ahır projelerinin son durumu nedir?

5)Karlıova Yeşilyurt Mahallesi’nde AFAD talebi olan 180 adet çok katlı konut yapımında son durum nedir?

6)Bugüne kadar teslim edilen bir konut var mıdır?

7)5 etap için planlanan teslim süreleri ayrı ayrı nedir?

8)Gecikmenin nedeni nedir?

9)Karlıova Yukarı yağmurlu köyünde temeli atılan 35 yapının içinde çatıları tamamlananların kar yağışıyla birlikte çöktüğü kamuoyuna yansımıştı. Herhangi bir inceleme yapıldı mı?

10)Yukarı yağmurlu köyünde yaşanan bu olay sebebiyle ilgililere herhangi bir yaptırımda bulunuldu mu?

11)Yukarı yağmurlu Köyünde ve aynı sistemle diğer yerlerde yapılan konutların bölgenin koşullarına uygun olduğunu düşünüyor musunuz?

12)Mağdur vatandaşların kira ödemesinde yalnız bırakıldığı iddia edilmektedir, kira yardımı tek seferlik mi yapılmıştır yoksa yeni evlerine geçene kadar düzenli olarak yapılmakta mıdır?

KÖYLERİN KANALİZASYON VE YOL PROBLEMİ

Deprem konutlarıyla alakalı yazılı soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sunan CHP’li Aydınlık, Karlıova’nın bazı köylerinin kanalizasyon problemini de yine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a sordu.

Konuyla alakalı Karlıova ziyaretinde muhtarlardan çok fazla şikâyet aldığını dile getiren Aydınlık, şu ifadelere yer verdi:

“Bingöl Karlıova’ya bağlı Bağlıisa, Çatak, Hasanova, Karga pazarı, Sakaören, Serpmekaya, Yoncalık ve Yorgan çayır köylerinde kanalizasyon ve yol problemleri olduğuna dair şikayetler tarafıma iletildi.”

Bu bağlamda;

1)Yukarıda adı geçen köylerin asfalt problemi ne zaman çözülecektir, herhangi bir çalışmanız var mıdır?

2)Yine aynı köylerde kanalizasyon problemi ne zaman çözülecektir, herhangi bir çalışmanız var mıdır?

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık 14 Maddelik Bingöl Soru önergesini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yanıtlanmasını istedi.