Ayşe Çakmak  'Êksik bilgi verilmiş.' dedi ve borç rakamının 570 milyon lira olduğunu ve detayların  ''Bunun nedenleri enflasyon sebebiyle ortaya çıkan fiyat artışları ve yapılan işlere ilişkin fiyat farklarıdır'ifadelerini kullandı.

Erdoğan, AK Parti'deki değişim için kamp tarihini bekliyor Erdoğan, AK Parti'deki değişim için kamp tarihini bekliyor

Ayşe Çakmak'ın borç savunmasına ilişkin savunmasında şunları söyledi; 
''31 Mart 2024 tarihi itibariyle ayrıldığım güzide kurum olan Siverek Belediye Başkanlığı ve iştiraklerine ait güncel borç tutarı aşağıdaki tabloda görülmekte olup bu durumun başlıca nedenleri ise ülkemizde bir süredir etkisini gösteren enflasyon sebebiyle ortaya çıkan fiyat artışları ve yapılan işlere ilişkin fiyat farklarıdır.,

Açıklanan rakam ile paylaştığım rakam arasındaki farkın temel sebepleri bir takım çevrelerin verilen bilgileri yanlış yorumlaması sonucu mevcut belediye başkanımıza yanlış ya da eksik bilgi vermesinden ibarettir.

Örnek olarak mevcut belediye başkanımızın açıkladığı borç stoğunda; Belediye ve iştirakinde çalışan personele yıl sonuna kadar ödenecek maaş ödemeleri borç olarak ifade edilmiş lakin henüz bu çalışmalar gerçekleşmediğinden oluşmuş bir borç bulunmamaktadır.

Veyahut ilçede yapılması planlanıp ihalesi yapılmış bir iş için ödenmesi gereken toplam tutar borç olarak yazılmıştır, oysaki o işler yapıldıkça fatura kesilir ve bu fatura borç kabul edilir.

Ya da yakıt ihalesi kapsamında ihale süresince alınacak yakıtlar için kesilmesi muhtemel faturalar bile hesaba dahil edilmiştir.

Yukarıdaki örneklemeler aslında açıklanan iki rakam arasındaki fiyat farkını ifade etmekte olup görev süresince yaptığımız hizmetleri halkımızla paylaştık ve son olarak hesabını veremeyeceğimiz bir husus olmadığını kamuoyumuzun takdirlerine bırakıyorum.

Tüm hemşehrilerime saygı ve sevgilerimi iletiyorum.''

Editör: Urfadasin Haber