Aziz Aydınlık Şanlıurfa merkez ve ilçelerinde yaşanan sağanak yağış,dolu,don ve kuraklık etkilenen çiftçilere yönelik 2 soru önergesini TBMM'ye sundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa merkez ve ilçelerinde yaşanan sağanak yağış, dolu, don ve kuraklıktan etkilenen çiftçiler esnaflar ve vatandaşlar için 2 soru önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundu.

Çiftçilerin yaşadığı sorunların giderilmesi ve tespit çalışmalarının sonucu için Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin, bölgede yaşanan afetler dolayısıyla da “afet bölgesi” ilan edilmesi için de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdiğini ifade eden Aziz Aydınlık, “son dönemde ilimiz genelinde yaşanan sağanak yağış, dolu, don ve kuraklık ne yazık ki toplumumuzun büyük çoğunluğunu ciddi şekilde etkiledi. Çiftçimizin tarladaki ürünü ziyan oldu, fıstığı olanlar doludan mağdur oldu, kuraklık ekinleri mahvetti, don ürünleri öldürdü, sağanak yağış nedeniyle evler, iş yerleri sular altında kaldı; maddi kayıplar yaşandı. Bu nedenle sosyal devlet ilkesi gereği zarar gören tüm vatandaşlarımızın kayıpları ivedi bir şekilde karşılanmalı” dedi.

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ

Çiftçilerden, üreticilerden çok fazla talep geldiğini dile getiren Aydınlık, “son yıllarda yaşadığımız olaylar şunu gösterdi; mutlaka ama mutlaka üretmeliyiz, kendimizi beslemeliyiz, temel gıda ürünlerini ithal etmek yerine kendi kendimize yetebilmeliyiz, o nedenle çiftçimizin, üreticimizin önüne çıkan her türlü engeli bertaraf etmeliyiz. Şanlıurfa’da yaşanan bu felaketler çiftçimizin belini bükmüştür, bu sebeple çiftçimizin elinden tutmalı, afet bölgesi ilan etmeli ve kayıpları ivedilikle karşılamalıyız” dedi.

TARIM BAKANI’NA SORULAR

Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık’ın Tarım Bakanı Vahit Kirişçi’ye yöneltmiş olduğu sorular:

1)      İlimizde yaşanan dolu, sağanak yağış ve kuraklıkla alakalı kısa ve uzun vadede planlarınız nelerdir?

2)      Bu tür afetlerden etkilenen çiftçilerimiz için özel bir çalışmanız olacak mıdır?

3)      Çiftçilerimizin zararı giderilecek midir?

4)      6 Mayıs 2022 tarihinde Şanlıurfa’da incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet HASDEMİR, Tarım Reform Genel Müdür Yardımcısı Osman YILDIZ ve TARSİM Bölge Müdürü Murat Şevket YÜKSEL ve beraberindeki heyetin hazırladığı raporun detayları nelerdir?

5)      Bu kapsamda hangi ilçelerde ve ne kadarlık bir alan incelemeye tabi tutulmuştur?

6)      Yapılan incelemeler sonucunda hangi ürünler zarar görmüştür ve yaşanan maddi kayıp nedir?

7)      Tarım sigortası bulunmayan çiftçilerimiz için özel bir çalışmanız olacak mıdır?

8)      Çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatiflerine, TC. Ziraat Bankasına ve diğer bankalara olan borçlarında kolaylık sağlanması için Hazine ve Maliye Bakanlığı’yla birlikte bir çalışmanız olacak mıdır?

9)      Afet bölgesi ilan edilmesi için İçişleri Bakanlığı’yla ortak bir çalışmanız olacak mıdır?

İÇİŞLERİ BAKANI’NA SORULAR

CHP’li Aydınlık’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelttiği sorular:

1)      İlimizde yaşanan bu durumlarla ilgili herhangi bir çalışmanız var mıdır?

2)      Etkilenen vatandaşlarımızın zararı karşılanacak mıdır?

3)      Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan konuyla alakalı tarafınıza iletilmiş bir görüş var mıdır?

Gözden kaçırmayın

AK Parti Urfa Başkanı: Sulama İçin Bu Gece Enerji Verilecek AK Parti Urfa Başkanı: Sulama İçin Bu Gece Enerji Verilecek

4)      Afet Bölgesi ilan etmeyi düşünüyor musunuz?