Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Urfa’ya “Şanlı” unvanı verilişinin 38. Yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

CHP, Urfa’da Fena Karıştı! Tartışma Kavgaya Dönüştü CHP, Urfa’da Fena Karıştı! Tartışma Kavgaya Dönüştü

.Vekil Aydınlık, İstiklal Mücadelesi’nde Urfalıların vatanlarını savunmak için birlik ve beraberlik içerisinde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla birlikte hareket ettiğini ifade etti.

Kurtuluş Savaşı’nda işgale karşı gösterdiği mücadele nedeniyle Urfa’ya Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 12 Haziran 1984 yılında “Şanlı” unvanı verilmesi teklifi kabul edilmiş, alınan bu karar 22 Haziran 1984 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve Urfa ilinin adı “Şanlıurfa” olarak değiştirilmişti.
CHP’li Vekil Aziz Aydınlık, yayımlamış olduğu mesajda şu ifadelere yer verdi;

“Urfa’mız önce İngilizlerin kısa bir süre sonra da Fransızların işgaline uğramıştı. Ancak bu vatan toprağını işgal edenlerin unuttuğu bir şey vardı; yiğit, cesur, inançlı ve kararlı Urfalılar. Bütün ailelerimizin, aşiretlerimizin Kuvay-ı Milliye’ye, Mustafa Kemal ATATÜRK’e destek vermeleriyle işgalciler vatan toprağından defedildi. 
Nihayetinde bu tarihi, kararlı ve büyük mücadele TBMM’de 1984 yılında Şanlıurfa Eski Milletvekili Osman Doğan tarafından verilen kanun teklifinin kabulü ile onurlandırılmış; Urfa’mızın adı “Şanlıurfa” olarak değiştirilmiştir. 

Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyor, Urfa’mıza Şanlı unvanının verilmesinde emeği geçen Şanlıurfa Eski Milletvekili Sayın Osman Doğan’a teşekkür ediyor; sağlık, sıhhat ve afiyetler diliyorum.