Şanlıurfa'da tarım işçisi aile, Aziz Nesin’in “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” romanın kahramanı gibi bir hayat yaşıyor.

Aslında kimlikleri olmadığı için yaşamıyor görünüyorlar ama yaşıyorlar. Tek şansları bu güne kadar hiç polisin kimlik kontrollerine takılmamış, mahkemelik ve davalık olmamış olmaları. 

Şanlıurfalı Bozan Akşam (85), 65 sene önce kimliği olmayan Ayşe (80) ile dini nikahla evlendi. Çiftin bu evlilikten 2'si erkek toplam 8 çocukları dünyaya geldi. Ancak baba Bozan Akşam, iddiaya göre 2 erkek çocuğuna kimlik çıkarttı, kalan 6 kızına ise kimlik çıkartmadı. Baba Bozan Akşam ve eşi Ayşe ise 30 sene önce öldü.
Kimliği olmayan 5 kız kardeşten sadece Adile (50), 30 sene önce evlenirken eşi Kadir Beyaz'ın (52) aracılığıyla kimlik çıkarttı.

ÇOCUKLARININ DA KİMLİĞİ YOK

Kimliği olmayan kız kardeşlerden Sabiha (45) ise  20 sene önce Mehmet Ali Şahinoğlu (40) ile dini nikahla evlendi. Çiftin bu evlilikten Kenan (18), Sevda (16) ve Cengiz (12) isimli 3 çocuğu dünyaya geldi. Ancak baba Mehmet Ali Şahinoğlu ise eşi Sabiha'nın kimliği olmadığı için 3 çocuğuna da kimlik çıkartmadı. Bu nedenle çocuklar da okula gidemediği gibi devletin hiçbir hizmetinden faydalanamadı.

KİMLİK ÇIKARTMAK İÇİN GİRİŞİMDE BULUNDULAR AMA…

Kendisi ve çocukları adına kimlik çıkartmak için başvuru yapan Sabiha prosedür gereği önce DNA testlerinin yapılması istendi. 

2 YILDIR BEKLİYOR

Anne ve babasının mezarının açılması için 2 yıldır beklediğini söyleyen Sabiha, yıllardır kendisi ve çocukları için hayalini kurduğu kimliklere kavuşmak için bekliyor. 4 sene önce fenalaşıp hastaneye kaldırılan anne Sabiha'ya kalp ve tansiyon hastalığı tanısı konuldu ancak kimliği olmadığı içinde tedavi edilemedi. Hastaneye de gidemeyen genç kadın, komşularının verdiği ilaçları kullanıyor.

"BENİM ANNEM KÜTÜKTE YOK"

Tek isteğinin kimlik olduğunu söyleyen Sabiha, "Benim annem kütükte yok. O nedenle bize kimlik çıkmıyor. Ben 2 defa kan verdim. DNA testi için ölen annemin mezarının açılması gerektiğini söylediler. Onun için de para verdim ama yıllar geçti yine de çıkmadı kimlik. Benim kimliğim yok, çocuklarımın da kimliği yok. Eşim de onlara kimlik çıkartmadı. Biz kimlik istiyoruz" diye konuştu.
 18 yaşındaki Kenan ise kimliği olmadığı için askere gidemediğini belirterek, "Yaşım 18, askere gidemiyorum. Doktora ve okula da gidemiyorum. Babam kimlik çıkartmadı. Okula ve askere gideceğim. Kimlik istiyorum" dedi.

"HAYVANLARIN KİMLİĞİ VAR BİZİM YOK"

Fırat'ı Siyanüre Boğan Madenin Faaliyeti Durduruldu Fırat'ı Siyanüre Boğan Madenin Faaliyeti Durduruldu

16 yaşındaki Sevda da yetkililere seslenerek kimlik istedi. Genç kız, hayvanların bile kimliğinin olduğunu söyleyerek, babasının kimliğini çıkartmadığını söyledi. Genç kız, "İneklerin, kedi ve köpeklerin bile kimliği var ama bizim kimliğimiz yok. Lütfen yardım edin ve kimliğimizi çıkartın. Okula ve hastaneye gidemiyorum. Okumak, öğretmen olmak istiyorum. Ben okumadım, çocuklar okusun" ifadelerini kullandı.