İSBAK Genel Müdürlüğü, Şanlıurfa Belediyesi’ndeki projeleriyle ve ödülleriyle tanınan Mehmet Bahaddin Yetkin, Yerel Yönetim Reform Önerisinde bulundu.

Eyyübiye Gençliği Motivasyonu Yakaladı Eyyübiye Gençliği Motivasyonu Yakaladı

Ajansurfa’da köşe yazarlığı da yapan Bahaddin Yetkin, bu haftaki yazısında “Yerel Yönetim Reformu” başlıklı bir yazı kaleme aldı.
Şanlıurfa’nın en çok okunan köşe yazarı olan Bahaddin Yetkin’in “Yerel Yönetim Reform” başlıklı yazısında muhtarlara, belediye meclis üyelerine ve belediye başkanı seçilen başkanlara yönelik önerisi dikkat çekti.

Belediye Başkanının Başkan seçilince atadığı herkesin başkanın görev süresi sonunda evine geri dönmesi gerektiğinin altını çizen Bahaddin Yetkin, “Her seçilen başkan belediyenin sırtına yeni bir kambur ekleyerek bir sürü yönetici ataması yapıyor, kendisi gidiyor fakat bu eseri 30 yıl belediyenin sırtında kalıyor. Üstelik yeni gelen belediye başkanı da bu ekiplere görev vermiyor. “İşe gelmeyin, maaşınızı alın evinizde oturun demiş oluyor.” Daha kötü niyetlisi ise görevden aldığı ekipten yan haklarını da almıyor, araç, yakıt, şoför ve kadroyu uhdesinde bırakan “emin olmayan başkanlar” da mevcut olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Bahaddin Yetkin, yerel yönetimlerin en önemli ayağı olan Belediyelerin ciddi bir reforma ihtiyacı olduğunun hatırlattığı köşe yazısında “Bu reform kapsamında muhtarlık belli kriterlere bağlanmalıdır. Üniversite mezunu olması, mahallesinde mülk sahibi olması, belli bir gelir düzeyine sahip olması ve mahallesinde belli bir yıl yaşamış olması vb.

Meclis; Muhtarlardan oluşmalıdır. Şu an hem meclis üyelerinin iş takibi hem de muhtarların iş takibine sahne olan belediye departmanları da bir nebze rahatlamış olur. Muhtarlardan oluşan belediye meclisleri, salt parti veya partili menfaati kovalamaktan uzaklaşmış olur. Tek işi mahallesinin menfaati olan muhtarlardan oluşan meclisin gündemi de şu veya bu parti il başkanının ortak olmayı hedeflediği petrol istasyonu, imar tadilatı olmaktan çıkar. Sadece şehir sakinlerinin sorun, talep ve ihtiyaçlarına endeksli bir hizmet organı oluşturulmuş olur.” dedi.