Çeşitli temaslarda bulunmak  üzere Şanlıurfa’ya gelen Bakan Bozdağ, Vali Salih Ayhan’ı makamında ziyaret etti.

Girişte valilik şeref defterini imzalayan Bozdağ, Şanlıurfa’da yürütülen çalışmalar hakkında Vali Ayhan’dan bilgi aldı.

Bozdağ, daha sonra Afet Koordinasyon Merkezi’nde kentin yöneticileriyle deprem sonrası Şanlıurfa’da son durum değerlendirme toplantısı yaptı.

Bozdağ, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Şanlıurfa’da afetin yaralarını sarmada, enkazları kaldırma ve hayatını kaybedenlerin kimliğini belirleme konusunda önemli bir mesafe aldığını söyledi.

Şanlıurfa’da başarılı bir koordinasyonla vatandaşların enkazdan sağ çıkarılması, vefat edenlerin ailelerine ulaştırılması, enkazların kaldırılması ve acil yıkılacak binaların yıkılması, kimliklendirme, dellilendirme çalışması olmak üzere hem hukuki hem de diğer açılardan pek çok konunun iyi yönetildiğini ve sonlandırıldığını kaydeden Bozdağ, Vali Ayhan ve diğer yetkililere teşekkür etti.

Şanlıurfa’da da diğer illerde olduğu gibi adalet hizmetlerinin aksamadan yerinde yürüdüğünü belirten Bozdağ, “Burada da vatandaşlarımızın adelet hizmetine erişiminde ve adalet hizmetlerinin sürdürülmesinde herhangi bir sorunu bulunmamaktadır ve bununla ilgili de adalet sarayını ziyaret edip bilgiler alacağım ama başsavcımızdan, valimizden adlımızı bilgilerde adalet hizmetlerinin yürütülmesinde herhangi bir sıkıntının bulunmadığı anlaşılmıştır.

Kira Artışlarıyla Hukuki Herşey Yapılacak

Tabi bu kira artışları ile ilgili sorun Şanlıurfa’mızda da var, başka illerde de var. Sadece afet bölgesinde değil, afet yaşamamış illerde de afet yaşamış, oraya giden vatandaşlarımız nedeniyle oralarda da bir yükselmeye hep beraber görüyoruz. Bunlarla ilgili vatandaşlarımızın şikayeti halinde pek çok cumhuriyet başsavcılığı soruşturma başlatmıştır ve onlarla ilgili adli süreçleri işletmektedir. Hukuk içerisinde bunlarla ilgili yapılması gereken ne varsa cumhuriyet başsavcılılıklarımızın yaptığını, bundan sonra da yapacaklarını ifade etmek isterim.” dedi.

Bakan Bozdağ’a yıkılan binalarla ilgili yürütülen soruşturmalarda sadece müteahhitlerin mi tutuklandığı sorusu soruldu.

Siverek'te Silahlar Patladı:1 Ölü 4 Yaralı Siverek'te Silahlar Patladı:1 Ölü 4 Yaralı

WhatsApp Image 2023-03-01 at 12.12

Yıkılan Binalarla İlgili Soruşturmalar Çok Yönlü Devam Ediyor

Bakan Bozdağ, soruyu şöyle yanıtladı:

“Deprem felaketi nedeniyle ceza soruşturmasına konu olanlar sadece müteahhitler değildir ama komuoyunda sanki sadece müteahhitler üzerinden yürüyen, yürütülen bir soruşturma varmış gibi bir değerlendirme yapılıyor. Bu yanlıştır, işin doğrusu şudur, bir inşaatın tamamlanmasında, bir binanın temelinden bitimine kadar geçen süreç içerisinde katkısı olan herkes bu soruşturmaya dahildir. Yani binaya ruhsat izni veren, kullanma izni veren, denetim yapan, fenni mesul, demirci, ustası, elektrikçisi, hasılı kim varsa, kolon değiştirdi, bir takım tadilatlar yapanlar, imara aykırı işlem yapanlar, yapı sahipleri, başka kim varsa bunların hepsi soruşturulacak. Bunlarla ilgili değerlendirilmeler yapılacak. Ama bunların hepsi zaman alacaktır. Bu yüzden soruşturmaların sonucunda, bilirkişi raporlarına göre kimlerin ne kadar kusurlu olduğu ya da kusurunun bulunduğu tespit edilerek işlemler yürüyecektir. Yoksa sadece müteahhitleri yönelik soruşturmalar yürütülüyor değildir.”

Bakan Bozdağ'a ziyaretinde, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, Şanlıurfa Adalet Komisyonu Başkanı Muttalip Yakar ile bazı yetkililer de eşlik etti.