Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, ordunun tam profesyonel sistemi düşünmediğini belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklarının mutlak surette vatan savunmasında bir görev alma zorunluluğu olduğu kanaatindeyim. Bu konuda yaklaşımımız yüzde 50 profesyonel, yüzde 50 zorunlu askerlik olması şeklindedir" diye konuştu.

Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge'nin sorularını yanıtlayan Yaşar Güler, Avrupa ülkelerinde de zorunlu askerliğin yeniden gündeme geldiğini söyledi.

Güler, zorunlu askerlik konusunda şunları söyledi: "Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklarının mutlak surette vatan savunmasında bir görev alma zorunluluğu olduğu kanaatindeyim. Bu konuda yaklaşımımız yüzde 50 profesyonel, yüzde 50 zorunlu askerlik olması şeklindedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu şartlar değerlendirildiğinde bunun doğru bir yaklaşım olduğu anlaşılacaktır. Avrupa’da profesyonel askerliğe geçen ülkelerin zorunlu askerliğe dönmeyi tekrar değerlendirdiklerini görüyoruz. En son bu konu İngiltere’nin gündeminde."

Başkan Mehmet Kuş’un Kurban Bayramı Mesajı Başkan Mehmet Kuş’un Kurban Bayramı Mesajı

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ayrıca TSK’nın Suriye’deki varlığı için ‘Gerekirse çekilmeyi düşünürüz’ dedi. Güler’in çekilme için sıraladığı şartlar yıllardır Türkiye tarafından savunulsa da bu başlıklarda herhangi bir gelişme olmadığı için konudaki kilitlenme sürüyor.

Editör: Urfadasin Haber