Son dönemde Türkiye ekonomisinin yaşadığı en büyük problemlerden biri enflasyon ve kur dalgalanmaları oldu. Bu problemlere karşı ekonomi yönetimi farklı enstrümanlar kullanarak önlemler aldı, problemi ortadan kaldıracak adımlar attı.

Ekonomi yönetiminin başındaki Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, son dönemde yaşananlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Özellikle kur dalgalanmasına karşı atılan adımlara dikkat çeken Nebati, söz konusu oynaklığı ortadan kaldırdıklarını söyledi.

"KURUN SEVİYESİNDEN ZİYADE OYNAKLIĞINI AZALTTIK"

Nebati, "Yakın coğrafyamızda birbiriyle çatışma yaşayan ülkeler bizim önemli ticari ortaklarımız olduğundan, buradan kaynaklanan ilave stres ekonomimizi diğer ekonomilere nazaran daha fazla etkileme potansiyeline sahip.

Ayrıca, özellikle bizim gibi enerji ithalatçısı olan ülkelerde yükselen emtia fiyatları, döviz kurları üstünde önemli bir ilave baskı oluşturuyor.
Bununla birlikte, bu zorlu koşullarda kurun seviyesinden ziyade oynaklığının azaltılmış olması bizim için olumlu bir göstergedir.

Çalışmalarımız gösteriyor ki; KKM uygulaması devreye alınmasaydı kurların ima ettiği oynaklık çok daha fazla olabilirdi" diye konuştu.