İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Valilik önünde gerçekleşen basın açıklaması öncesi Balıklıgöl Dergah Camisinde sabah namazına kıldı. Namaz sonrası Şanlıurfa önünde operasyon emrini bekleyen İl Jandarma ve İl Emniyet Müdürlüğünden yaklaşık 3 bin personel, gerekli talimatın ardından harekete geçti.

Şanlıurfa'da Çocukların Kar Yağışı Sevinci Şanlıurfa'da Çocukların Kar Yağışı Sevinci

Fj6gHwlWYAAIyEM

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şanlıurfa'da 27. Kökünü Kurutma Operasyonu'na ilişkin açıklamalarında şunları söyledi;  

Operasyonda 197 hedefimiz vardı. Yaklaşık 4 aydır planlı projeli olarak takip edilen bir operasyondu. Ve bu 197 hedefin şu ana kadar 182'si gözaltına alındı. Buradaki temel hedefimiz Türkiye'de hemen hemen her vilayetimizde hem uyuşturucu satışının organizasyonunu yapan hem bunların satışlarını yapan herkesin ağlarını kesmektir. Bu konuda gerek Emniyet Teşkilatımız gerek Jandarma Teşkilatımız büyük bir gayretle çalışmaktadır.

Adliyelerimizle, savcılarımızla, hakimlerimizle de bu mücadeleyi sürdürüyoruz. İnanıyoruz ki bu Kökünü Kurutma Operasyonlarının neticesinde bütün dünyanın neredeyse Avrupa'nın tamamının teslim olduğu bu uyuşturucuyu kendi sınırlarımız içerisinde Allah'ın izniyle mahkum edeceğiz. Bu konudaki gayretimiz devam edecektir.

Bu Şanlıurfa'da 3. Kökünü Kurutma Operasyonu. Burada bu operasyonları devam ettireceğiz. Göreceğiz el mi yaman bey mi yaman... Devletin buradaki hem ciddiyetini hem mücadele gücünü ve azmini hem kararlılığını hem de sonuç alma anlayışını buradaki bu nusibeti gençlerimize bulaştırmak, insanlarımıza bulaştırmak ve buradan huzuru ortadan kaldırmak için saba sarfedenlere kökünü kurutarak gününü göstereceğiz.

Bu operasyonların her biri ilmek ilmek, bazen aylarca süren ve takip gerektiren operasyonlar. Bu operasyonlar sonucunda, yakaladğımız torbacısından organizatörüne kadar var. Bu operasyonlar planlı operasyonlar olduğu için tutuklama oranları yüksek operasyonlardır. Türkiye ölçeğinde de dünya ölçeğinde de tutuklama oranları yüksek operasyonlardır. Buradaki amaç buradaki arzın hattını kesmektir. Ve bu arzın hattını kesmek içinde mücadelemiz devam edecek.

30d3010a-70aa-4211-814f-c45f26dcd5a9

Bugün bir de Türkiye'de Emniyet Genel Müdürlüğümüzün yaptığı bir başka operasyon var. Bu da Zincir-2. Zincir-1'i 15 Eylül'de yapmıştık... Bu Zincir-2 Operasyonu da özellikle sahte, kaçak alkollü içkinin üretiminden tüketiciye ulaşımına kadar ulaşımına kadar olan zincirin deşifre edilmesi amacıyla 2'ncisi gerçekleştirilen bir operasyondur.

b887dd20-ba2b-4128-b3ac-b5b2b83bf716

Yaklaşık 8 ilde faaliyet gösteren bu alanda 12 suç grubu deşifre edilmiştir. Bunlar hijyen koşullarından uzak, insan sağlığını tehdit eden koşullar altında ürettikleri, dezenfektan veya yüzey temizleyicisi adı altında piyasaya sürmeye çalıştıkları, marka ve etiket sahteciliğiyle de taklit bandrol gibi bir takım yöntemlere başvurdukları, çöpe atılan boş alkol şişelerini toplayarak çeşitli yöntemlerle yeniden dolum yaptıkları, özellikle sahte alkollü içki üretiminde kullanılan etil alkol ve aromaları kargo yoluyla talep edenlere ulaştırmaya çalıştıkları ve kargo gönderilerine yanlış isim vermek suretiyle kimliklerini gizlemeye çalıştıkları yönünde yapılan tespitler üzerinden gerçekleştirilen operasyonda bugün itibarıyla Ankara, Antalya, Elazığ, Gaziantep, İstanbul, Kocaeli, Muğla ve Tekirdağ olmak üzere 8 ilde 590 adreste, 217 şüphelinin gözaltına alınması planlanmaktaydı. Şu ana kadar yaklaşık 176 şüpheli burada gözaltına alınmıştır.

Operasyon devam etmektedir.