Kahramanmaraş merkezli büyük depremin ilk anlarından itibaren, tüm bakanlar afet bölgelerine yöneldi.

Büyük felaketin ardından 10'uncu güne girilirken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş'tan son durumu aktardı.

Geçtiğimiz günlerde askerin sahada olmadığı dedikodularına yanıt veren Süleyman Soylu, deprem bölgelerinde güvenlik gücünün üç katına çıkarıldığını vurguladı.

Afet bölgelerinde büyük bir krize dönüşen yağma olaylarına değinen Soylu, "Yağma ihbarlarının yüzde 99'u boş." ifadelerini kullandı.

"Yağma yok"

Süleyman Soylu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı;  Her alanda bu süreci nasıl sekteye uğratırım gayretinde olanlar var. Biz Kahramanmaraş’tayız, bir yağma görmedik. Adıyaman’da bir yağma yok, Osmaniye’de yok. Ama acaba devletin bu konuda ortaya koyduğu iradeyi başka yerlerden buradan sarsabilir miyim düşüncesinde olanlar, bu dedikoduları değerlendiriyorlar ve toplumun adamında bir endişeye sevk etmek maksadıyla koymaya çalışıyorlar.

"1 güvenlik görevlisi varsa, şimdi 3 güvenlik görevlisi var"

Şu anda burada bir güvenlik görevlisi varken şimdi 3 güvenlik görevlisi var ve geçmiş periyotta olan suçlardan daha az suç var. Elbette hırsız hırsızdır, fırsatını bulduysa ve vicdanı yoksa açıktaki malzemeleri alır, buna da güvenlik görevlileri müdahale ediyor.

"Yağma ihbarlarının yüzde 99'u boş çıktı"

Bize gelen yağma haberlerinin yüzde 99’u boş çıktı. Hatta yüzde 99’un da üstünde ama biz gitmekle mükellefiz gideriz. Yargı da bu konudaki hassasiyeti gösterdi herhangi bir asayiş eksiği olmaması için tespitlerle çalışılıyor.

Asayiş ve güvenlik açısından buraya yüzlerde savcı sevk edildi. Bir taraftan güvenlik bir taraftan savcı.

Editör: Urfadasin Haber