Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6’lık iki depremin ardından Hatay’da ise 6.4 ve 5.8’lık depremler ile Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu 11 ilde büyük yıkıma ve hasara neden oldu.

Yaşanan depremlerden sonrasında Şanlıurfa’nın Balıklıgöl platosundaki Dergâh cami ve Rızvaniye camisinin minareleri de hasar aldı.

‘’CAMİYİ KAPATACAK HERHANGİ BİR SORUN YOKTUR’’

6 Şubat depremiyle beraber Balıklıgöl platosunda iki camimizin minareleri hasar gördü diyen Çevre Koruma Halkı Müdürü Balıklıgöl alan koordinatörü Sinacettin Yılan:’’  Rızvaniye camisinin minaresi daha fazla zarar gördüğü için orayı tamamen kapattık. Ama dergâh camisinin minarelerinin sadece uç kısımları zarar gördüğü için tedbir amaçlı güvenlik şeridi çektik.

Camiyi kapatacak herhangi bir sorun yoktur. Vatandaşlar ibadetlerini yaparken bir taraf tanda restorasyon için hızlı bir çalışma sürdürülecektir. Haftaya minarelerimizin çalışmaları yapılacaktır. Teknik arkadaşlarla beraber Büyükşehir Belediye Başkanı, Eyyübiye Belediye Başkanı ve Valilikteki elemanlarla inceleme yaptılar.’’ İfadelerini kullandı.

‘’DERGÂH CAMİMİZ ŞUANDA CİVAR CAMİLERDE İBADETE AÇILAN TEK YER’’

Deprem ile ilgili söylenecek hiçbir söz yok açıklamalarını yapan Dergah Cami İmamı İbrahim Onat:’’ Dergâh camimiz şuanda civar camilerde ibadete açılan tek yer. Camimizde herhangi bir olumsuzluk yok ibadete açık. Sadece minarelerimizin uç kısımlarında biraz sıkıntı var.

Onu da Sayın Valimiz en kısa sürede arızasını inşallah giderecek. Her ihtimale karşı güvenlik önlemini aldık ama bazı kişilere söz geçiremediğimiz için çektiğimiz şeritlerin altından geçiyorlar. Ama çektiğimiz şeritler şuanda yeterli. ‘’ sözlerinde bulundu.