Şanlıurfa’da 28 aydır gündemden düşmeyen Özdiker Kuyumcular Pasajı ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Beyazgül, yeni açıklamalarda bulundu.

Bundan 3 yıl önce göreve geldiklerinde bir gurup esnafın kendilerine geldiğini ve “‘Özdiker Kuyumcular Çarşısı geçmişten bu yana hep yıkılacak denildiği için biz bu yüzden burayı ne satabiliyoruz ne de kiraya verebiliyoruz.

Artık bu işte bir karar verin’ dediğini hatırlatan Başkan Beyazgül, “Bizde Özdiker Kuyumcular Çarşısının kamulaştırması yönünde verdik. Bu kararı verdikten sonra geri dönmek olmaz.

Çünkü bütün Urfa halkı onaylıyor. Urfa Halkının onayladığı bir işi biz de kanun çerçevesinde yaparak yolumuza devam etmekten başka bir çaremiz yok.” İfadelerini kullandı.

BAŞKAN BEYAZGÜL: BEN ORADAKİ İNSANLARI RAHATSIZ ETMEK İSTERMİYİM

Kanal Urfa Televizyonunda Ferhat Özer ile “Yüz Yüze Siyaset” programında Özdiker Kuyumcular Çarşısı ile ilgili soruları cevaplayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, kamulaştırmada verdikleri fiyatı beğenmeyen esnafların mahkemeye gidip itiraz etmelerini istedi.

Mahkemenin de bilirkişi raporuna göre verdikleri fiyatı fazla bulup bunu altında bir fiyatta verebileceğini hatırlatan Başkan Beyazgül, “Ben Özdiker’de ki o inşaları rahatsız etmek ister miyim? Oradaki insanları sıkıntıya uğratmayı arzu eder miyim? Ama orası Urfa’nın gündeminde. Gözler oranın üzerinde. Bize kararınızı verin diyorlardı. Biz de kararımızı verdik.” dedi.

AK Partili Eski Vekil Ramazan Başak: Urfa Siyasetini Katlettiler AK Partili Eski Vekil Ramazan Başak: Urfa Siyasetini Katlettiler

BEYAZGÜL: 45-50 DÜKKAN KAMULAŞTIRDIK,20’SİNİ YIKTIK

Özdiker Kuyumcular çarşında şuana kadar 45 -50  iş yerini kamulaştırdıklarını dile getiren Başkan Beyazgül, kamulaştırdıkları yerlerin paralarını da ödediklerini anımsattı.

Kamulaştırmada anlaşma sağlanmayanlara yeni Kamulaştırdıkları dükkanların 20’sini yıktıklarını 25 iş yerinin yıkımını da peyder pey yapacaklarını vurgulayan Başkan Beyazgül “Şimdi buradaki kamulaştırmayı yürüten arkadaşımızı çağırdım. 

KAMULAŞTIRILMAYAN YERLERE ENFLASYONDAN DOLAYI YENİ FİYAT VERİLECEK

Kamulaştırılmayan iş yerlerine üçüncü ayda verdiğimiz fiyata enflasyon farkını da koyarak yeni bir fiyat belirleyin ve kamulaştırın dedim. Çünkü projenin çalışmaları için ihale emri ve talimatı verdim. “ şeklinde konuştu.

Özdiker Kuyumcular Çarşısını yıkıldıktan sonra Urfa’nın tarihi süliyeti ortaya çıkartacaklarını söyleyen Başkan Beyazgül, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Bu durum turizmimizi geliştirecek. Tarih evler birer butik otel olacak. 2 bin 200 tane tescilli Urfa evi var. İlerleyen zamanlarda da burası bir kültür adası olacak. Turizm adası olacak.

Burada 200 yıl öncesine gideceğiz. Yani bununla da buraya giden bir insan zaman tünelinden geriye gitmiş olacak. Bu da turizme büyük bir katkı sağlayacak. Bu 2 bin 200 evi düşündüğünüzde 10 bine yakın yatak kapasitesi olmuş olur. Bu kadar yerde çalışan insan sayısını da düşündüğünüzde istihdama da katkı sağlayacak.”