Şanlıurfa’da 2015 yılından buyana beklenen ve altyapısı hazır olan trambüsler bir türlü gelmedi. Her defasında geleceği tarih açıklanan trambüslerin verilen tarihlerde gelmemesi dün gece Kanal Urfa’da Ferhat Özer’in konuğu olan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’e soruldu.

TRAMBÜSLER İÇİN BU KEZ TARİH VERMEDİ

En son Ekim ayının sonu Kasım ayının başında trambüslerin geleceğini açıklayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, bu kez tarih vermedi.

Başkan Beyazgül, “Trambüs bir şansızlığa uğruyor her zaman. Bize söylenilen zamanlarda getiremediler. Ancak trambüsleri çok kısa bir zamanda göreceğiz Urfa’da. Hazırlıklarımızı yapıyoruz. Fabrikada takibini yapıyoruz. Çok yakın zamanda 2 tanesi gelecek ve yolcu taşımaya başlayacak. Ondan sonra da trambüslerin tamamını almış olacağız.

Biliyorsunuz trambüslerimizin boyunu kısaltık. Trambüslerimizin boyunu kısalttığımız için artık duraklarını da kısaltıyoruz. Bunu talimatını verdim. Birçok esnafın önünü kapatıyordu. Şimdi bu duraklardaki kısaltmayı da Ulaştırma Daire Başkanlığımız kısa bir sürede bitirmiş olacak. ”dedi.

BİZ GÖREVE GELDİĞİMİZDE TRAMBÜSLE HİÇ BAŞLANMAMIŞTI, ORTADA HİÇ BİR ŞEY YOKTU

Bu arada “Biz geldiğimizde trambüse hiç başlanmıştı bile. Ortada hiç bir şey yoktu.” diyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Urfadasın haber sitesine yaptığı açıklamada şunları söylemişti;

Trambüs, Şanlıurfa’nın kangren olmuş sorunu değil miydi? Trambüslerle ilgili biz inceleme yaptık. Birincisi mahkeme kararıyla bir tespit yaptırdık. Dediler ki ’25 metre trambüs rantabıl değil. Bazı yerler de sıkıntı oluşturuyor. Bazı mekânların yıkılması gerekiyor. Tarihi yerler içerisinde geçiyor. Bu tarihi yerlerin kamulaştırılması mümkün değil.

5. Ulusal Şanlıurfa Kitap Fuarı Kapılarını Açtı 5. Ulusal Şanlıurfa Kitap Fuarı Kapılarını Açtı

Bu mahkeme kararıyla yaptığımız incelemeyle yetinmedik. Yalova’da Fakültede ulaştırmaya bakan ilgili birimden de bir rapor aldık. O da aynı raporu yazınca trambüsün kısaltılması gerektiği konusunda biz girişimde bulunduk. Biz göreve geldiğimizde trambüsle ilgili bir şeye başlanmamıştı bile. “