Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirilen Kültür Yolu Festivali’nin bu seferki adresi Şanlıurfa oldu.

Festivalin ilk gününde Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi etkinlik alanında ve müze içerisinde birbirinden özel etkinlikler gerçekleştirildi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar Şanlıurfa’nın turizm alanında dünyanın sayılı destinasyonlarından biri olduğunu söyledi.

Başkan Gülpınar, “ Kültür Yolu Festivali’nin Şanlıurfa’da olması bizim için çok büyük bir fırsattır. Biz önümüzdeki dönemler için özellikle belediye açısından değerlendirdiğimizde ortaya koyacağımız vizyonu kamuoyunun görüşlerine sunacağız. Bizim vizyonumuza tamamen paralel bir şekilde düzenlenen bu festivallerin Şanlıurfa’da organize ediliyor olması bizim için çok büyük önem arz ediyor. Biz de önümüzdeki dönemlerde buna benzer çok çeşitli faaliyetlerde bulunacağız. Bu süreçte Şanlıurfa’nın tanıtımını çok daha fazla, çok daha yoğun bir şekilde yapma gayretinde olacağız. Özellikle uluslararası düzeyde tanıtımların olması konusuna çok büyük önem veriyoruz. Şanlıurfa gerek tarihi ve turizmi gerekse kültürü ve gastronomisi ile dünya literatüründe yer alması gereken dünyanın sayılı destinasyonlarından biridir. Biz de bu hedefe paralel olarak kendi icraat ve faaliyetlerimizi gerçekleştireceğiz. Bugün özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığına ve bu festivalin düzenlenmesine büyük katkı sağlayan başta Kültür ve Turizm Bakanımız olmak üzere bütün bürokratlarına teşekkür ediyorum. Eminim ki önümüzdeki günlerde gerçekleşecek bu faaliyetler Şanlıurfa’nın tanıtımına çok büyük katkı sağlayacak. Şu anda kalifiye bir ekip kurmak için çalışıyoruz. Biz de ekibimizi tam manasıyla oluşturduktan sonra özellikle tanıtım, dış ilişkiler, turistik faaliyetler açısından baktığımızda Şanlıurfa’yı bir turizm şehri haline getirmek için gerekli liyakatli kadroyu oluşturmaya gayret ediyoruz. Bu festivalin Şanlıurfa için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Gelecek daha güzel günlerin müjdecisi olarak görüyorum.” İfadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi Arkeoloji Müzesi önünde kurulan konser alanında incelemelerde bulundu.

Kirada yüzde 25 zam sınırı kalktı; çifte kontrat şoku başladı Kirada yüzde 25 zam sınırı kalktı; çifte kontrat şoku başladı

25 Mayıs - 2 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan ve 9 gün sürecek festival kapsamında 300 farklı etkinlik yapılacak. Konserler, sahne gösterileri, sergiler ve söyleşilerle Şanlıurfalı vatandaşlar festivalin tadını doyasıya çıkaracak.


Editör: Mehmet Fatih Aslan