Başkan Gülpınar mesajında, “ Şanlıurfa, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, inanç ve kültür mozaiği bir şehir olarak her zaman özel bir yere sahip olmuştur. Bu kadim şehirde sizlere hizmet vermek, bizim için büyük bir onur ve şereftir.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Şanlıurfa'ya Geliyor Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Şanlıurfa'ya Geliyor

Urfa, Edessa’dan Kaliru’ya, Elruha’dan Rıha’ya kadar birçok güzel unvanı yaşamış ve yaşatmıştır. Tarihin çeşitli dönemlerinde birlik ve beraberliğin, yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerini sergileyen şehrimiz, Kurtuluş Savaşı'nda da bu ruhu en üst seviyede göstermiştir. Halkımız, vatan topraklarını savunmak için tek yürek olup düşmana geçit vermemiştir.

11 Nisan 1920'de, çok kısıtlı imkânlarla işgalcileri vatan topraklarından püskürterek şanlı bir tarih yazan Urfa halkı, gösterdiği bu büyük kahramanlık neticesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 1984 yılında "Şanlı" unvanı ile onurlandırılmıştır. Bu unvanın verilmesinde emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum.

Bu onur, 2016 yılında "İstiklal Madalyası" ile taçlandırılmıştır. Bu iki değerli unvan, Urfa’mızın ve halkımızın kahramanlıklarının birer simgesi olarak tarih boyunca şerefle taşınacaktır.

Bugün, "Şanlı" unvanının verilişinin 40. yıl dönümünde, bu büyük onuru bir kez daha yâd ediyoruz. Ahirete irtihal etmiş olan başta Şehitlerimiz olmak üzere tüm hemşehrilerimize rahmet diliyorum.” Sözlerine yer verdi.

Editör: Mehmet Fatih Aslan