CHP Şanlıurfa İl Başkanı Ferhat Karadağ, “Tarım politikası düzeltilmez çiftçi artık pamuk ekemeyecek. Beyaz altını çiftçinin kefeni yaptılar” dedi.

CHP Şanlıurfa İl Başkanı Ferhat Karadağ, pamuk üreticisi çiftçilerin sorunlarını dile getirmeye devam ediyor. Yetkililerin her zaman pamuğa beyaz altın dediğini ancak o beyaz altının artık çiftçinin kefeni yapıldığını söyleyen Başkan Karadağ, “Yakın zamanda girdi fiyatlarının çok yüksek olmasından dolayı çiftçimizin serbest piyasa koşullarına bırakılmasından dolayı çiftçiyi resmen öldürdüler. Biz partimizden bir komisyon başkanı ve üye talep ettik. Bursa Milletvekilimiz Orhan Sarıbal ve Adana Milletvekilimiz Ayhan Barut ve ekibi geldi. Biz başta ziraat odalarına gittik. Daha sonra saha çalışması yaptık.

Çiftçiyi dinledik. Çiftçinin o halini gördüğümüzde inanın içimiz kan ağladı. Çiftçi geçen yıl mazot 7 lirayken pamuğu, gübrenin tonu 7-8 bin lirayken 12-13’ten başlayarak 24 liraya kadar pamuğu sattı. Ama bu sene mazot 29 lirayken gübre fiyatları 18 bin lirayı bulmuşken 12-13 liraya emanete fabrikalar almıyor. Maliyetleri çiftçilere sorduğumuzda maliyetin 15-16 lira arasında olduğunu söylediler. Çiftçiye bu durumu reva görmeye ne hakkınız var? Biz çiftçimizi girdilerle boğacağız. Serbest piyasa fiyatlarına mahkum edeceğiz. Ama gidip dışarıdan pamuğu, mercimeği, buğdayı, arpayı, samanı ithal edeceğiz.  Bu çiftçiye yapılan bir dostluk değildir, düşmanlıktır” dedi.

Cumhurbaşkanı, Urfa Büyükşehir Belediyesi İçin Ne Dedi Cumhurbaşkanı, Urfa Büyükşehir Belediyesi İçin Ne Dedi

Çiftçinin artık çıkmaz bir sokağa girdiğini ifade eden Başkan Karadağ, “Tarım politikası düzeltimezse çiftçi artık ekemeyecek, biçemeyecek ve kısacası artık üretemeyecek. Bu durum hem ülkemizin hem de tarım kenti Şanlıurfa için büyük bir sıkıntılara neden olacaktır. Çiftçinin sesine kulak tıkamayın.” diye konuştu.