Türkiye'de yüksek enflasyonun etkileri, bankacılık sektöründe de kendini gösteriyor. Ziraat Bankası eski genel müdür yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşçu'nun açıklamalarına göre, bankalar ATM'lerdeki slotlarda daha büyük değere sahip 200 TL'lik banknotları tercih etmeye başladı.

Hırsızların Haberini Yapan Muhabirin, Motosikletini Çalan Hırsızlar Sırra Kadem Bastı Hırsızların Haberini Yapan Muhabirin, Motosikletini Çalan Hırsızlar Sırra Kadem Bastı

Son dönemde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bastığı her 5 yeni banknottan 4'ü 200 TL değerinde. Bu durum, ATM'lerin kullanılan banknot çeşitliliğini etkiledi ve artık 10 ve 20 TL'lik banknotlar ATM'lerde yer vermeyecek.

Yüksek enflasyon ve artan maliyetler nedeniyle bankaların bu kararı aldığı belirtiliyor. Bu yeni uygulama, bayram sonrasında Türkiye genelindeki ATM'lerde hayata geçecek. Böylece, vatandaşlar artık ATM'lerden 10 ve 20 TL yerine, 50, 100 ve 200 TL'lik banknotlar çekebilecekler. Özellikle küçük nakit ihtiyacı olan vatandaşlar için bu değişiklik önemli bir dönüm noktası olarak nitelendiriliyor.

Editör: Mehmet Fatih Aslan