Şanlıurfa'da Kamu Özel ve Üniversite hastanelerinden 400 ebenin katılımıyla eğitim ve sağlık paneli düzenlendi.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Kamu Hastaneleri, Özel hastaneler ve Üniversite hastanelerinden toplamda 400 ebe ‘üç’ günlük eğitime alındı. Eğitimde ilaçsız ağrı azaltma yöntemleri, doğumda doğru bilinen yanlışlar, yeni doğan bebeğin ilk bakımı, gebeyi ilk karşılama, doğuma hazırlık ve doğumda gebe kaygısının giderilmesi, Anne sütü ve yeni doğan beslenmesi, Paspartum kanamada gebeye yaklaşım konularında eğitim verildi.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm “Amacımız bebeğe eli değen tüm sağlık personelin eğitimli olmasıdır. Bu kapsamda müdürlük olarak ilimizde eğitimlerimizi daha da arttırdık, Türkiye'nin değişik ve güzide üniversitelerinden Otör hocalarımızın Eğitici olarak eğitimlere katılması Eğitime ayrı bir kalite katıyor. Bu vesile ile ilimizde ki eğitimcilerimizde bu eğitimlerden faydalanmış oluyor. Bir müddet sonra Kendi eğitimcilerimiz ilimizdeki sağlık personelini eğiteceklerdir.

 Her kadının üreme sağlığı kapsamında gebelik, doğum, doğum sonu ve yeni doğan bakımı konusunda yeterli eğitim ve bilgi alma hakkı vardır. Anne adayını gebelik döneminde bilgilendirmek bir annelik hakkı olarak değerlendirilmelidir. Bireyin en temel hakkı olan sağlıklı yaşam hakkını doğumdan itibaren sağlayan ebelerimiz, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası anne ve bebek bakımını üstlenerek, son derece önemli bir görevi ifa etmektedirler.

Doç. Dr. Kurtuluş : "Sigara ve Tütün Ürünlerinden Uzak Durun" Doç. Dr. Kurtuluş : "Sigara ve Tütün Ürünlerinden Uzak Durun"

 Annelerin hem kendi sağlıkları hem de çocuk gelişimi konularında bilinçlenmelerine vesile olan ebelerimiz, bu yönleriyle toplum sağlığı açısından da son derece büyük bir sorumluluk üstlenmektedirler. Ben il içerisinden ve il dışından Eğitime Katılan tüm hocalara ve Eğitime katılan salonu dolduran Ebelerimizin her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum ”dedi.