İzmir Adliyesine yönelik düzenlenen terör saldırsında facianın önüne geçilmesi için canını siper eden şehit polis memuru Fethi Sekin  ve adliye çalışanı Musa Can saldırının üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen unutulmuyor.

BEKİR BOZDAĞ: RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM RUHLARI ŞAD MEKANLARI CENNET OLSUN

Adliye önünde motosikletli trafik polisi olarak görev yaparken teröristlerin planını gerçekleştirmesini engelleyen ve tüm Türkiye'nin kahramanı olan Fethi Sekin'i anan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında " 5 Ocak 2017'de İzmir Adliyesi'ne yönelik gerçekleştirlen terör saldırısında şehadet şerbetini içen kahraman şehit polis memurumuz Fethi Sekin’i ve şehit mübaşir Musa Can’ı şehadetlerinin 7. yılında rahmet ve dua ile anıyorum. Ruhları şad,mekanları cennet, makamları âlî olsun." ifadelerini kullandı.

Şehit polis Fethi Sekin
Şehit polis Fethi Sekin, 1973'te Elazığ'ın Baskil ilçesine bağlı Doğancık köyünde doğdu. Lise eğitimi sonrası girdiği Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulundan 1995 yılında mezun olan Sekin'in ilk görev yeri Kilis oldu. Bingöl'e 1999'da tayini çıkan Sekin, kentte 3 yıl görev yaptıktan sonra 2002'de İzmir'de görevlendirildi.

Fethi Sekin, büyük bir kahramanlık gösterdiği İzmir'de yaklaşık 9 yıl Motosikletli Şahinler Timi'nde çalıştı. Evli ve 3 çocuk babası Sekin, İzmir Adliyesinde mesleğini titizlikle yapıp, gönüllerle taht kurdu.

Şehadet günü
Saldırı planlayan PKK'lı 2 terörist, bomba ve silah yüklü otomobille 5 Ocak 2017'de saat 16.00 civarında İzmir Adliyesi önüne geldi.

Sürücü koltuğundaki terörist, aracın direksiyonunu kırıp otomobiliyle İzmir Adliyesi C Kapısı önünde bulunan polis memuru Oğuzhan Batuhan Atik'e çarptı. Planları dahilinde olmadığı anlaşılan bu olayla panikleyen teröristler, eylemi gerçekleştirmek için bomba yüklü araçtan inip yaya olarak uzaklaştı.

Caddenin karşısına geçen teröristler, bomba yüklü otomobili patlattı. Patlama sesi üzerine bölgede görevli polis memuru Fethi Sekin, tereddüt etmeden teröristlerle çatıştı. Teröristlerden birini etkisiz hale getiren Sekin, diğer teröristin bir aracın arkasından AK-47 (Kalaşnikof) silahla açtığı ateş sonucu vurularak şehit oldu.

Fethi Sekin'i şehit eden terörist de polis tarafından etkisiz hale getirildi. Teröristlerde 2 AK-47, RPG-7 roketatar, TNT, 8 roketatar mühimmatı, el bombaları bulunduğu tespit edildi.

İsmi ölümsüzleşti
Kahramanlığın sembol ismi olan Fethi Sekin, 7 Ocak 2017'de memleketi Elazığ'ın Baskil ilçesine bağlı Doğancık köyünde son yolculuğuna uğurlandı.

Hain saldırının ardından adliyeye gelen İzmirliler, Türk bayraklarıyla teröre karşı birlik mesajı verdi. Adliye önünde saldırı ve çatışmanın yaşandığı İslam Kerimov Caddesi'nin ismi, Şehit Polis Fethi Sekin olarak değiştirildi.

Yurt genelinde birçok yere şehit polisin adı verildi, böylece Fethi Sekin ismi ölümsüzleştirildi. Türkiye çapında birçok spor organizasyonu Fethi Sekin anısına yapıldı.

Memleketi Elazığ'daki şehir hastanesine ve İzmir'deki bir okula da adı verilen Sekin'in ismi, cadde ve sokaklardan parklara, okullardan kütüphanelere kadar birçok yerde yaşatılıyor.

Şehit adliye çalışanı Musa Can
Şehit Musa Can, 1969 yılında Tokat'ın Turhal ilçesine bağlı Çayıraltı köyünde doğdu.

Evli ve 3 çocuk babası olan Can, daha önce Tekel'de çalışırken kurumun kapatılması sonrası İzmir Adliyesinde görev yapmaya başladı.

Haliliye Kaymakamı Serap Çetin'den Ataullah Hamidi İçin Başsağlığı Mesajı Haliliye Kaymakamı Serap Çetin'den Ataullah Hamidi İçin Başsağlığı Mesajı

48 yaşında şehit olan Musa Can, 12. Asliye Ceza Mahkemesinde 5 yıl önce çalışmaya başladı, emekliliğine kısa bir süre kala İzmir Adliyesi C kapısı önündeki terör saldırısında evrak taşıdığı sırada silah seslerini duyması üzerine camdan bakıp, bir kurşunun isabet etmesi sonucu şehit oldu.

Can'ın cenazesi 7 Ocak 2017'de Uzundere Cemevi'nde düzenlenen törenin ardından Uzundere Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Editör: Urfadasin Haber