Şanlıurfa’nın Tanıtım Günleri dolayısıyla İstanbul’da bulunan Başkan Beyazgül, Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan'a kendisinin gurme olduğunu fısıldadı.

Doktora Darp Olayında 3 Tutuklama Doktora Darp Olayında 3 Tutuklama

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ile bir süre sohbet eden Ahmet Hakan köşe yazasında Şanlıurfa’ya dair şunları kaleme aldı;
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, İstanbul’a gelmiş. Yenikapı’da düzenlenen “Şanlıurfa Tanıtım Günleri”ne katılmak amacıyla... Dün kendisiyle buluştuk. Çok sakin, çok huzurlu, çok hoşsohbet bir yerel yöneticiydi karşımdaki. Uzun ve temiz bir sohbet ettik. Sohbetin bir aşamasında Beyazgül, kendisinin gurme olduğunu fısıldayınca... Ben hemen atıldım ve konuyu Urfa’nın lezzetlerine getiriverdim. Sordum, anlattı. Sordum, anlattı.

BAKLAVA: Bizim baklavamız cevizlidir. Baklavanın orijinali de cevizlidir. Fıstıklı baklavayı yapana ve sevene bir şey demem ama baklavanın aslının cevizli olduğunu vurgulamadan da geçemem.

KEBAP: Adana kebabı acılıdır. Bizim Urfa’nın kebabı ise acısızdır. Biz acının kebabın lezzetini baskıladığını, gölgelediğini düşünürüz. Bu nedenle kebabımız acısızdır. Acıyı yan unsur olarak kullanırız.

LAHMACUN: Lahmacunun boyutuyla oynama işi sonradan çıktı. Ortalama bir boyuttadır lahmacun. Antep lahmacunu sarımsaklı, bizim lahmacunumuz ise soğanlıdır. Fark budur.

ÇİĞKÖFTE: Etsiz olmaz. Etsiz olur diyenlere “O zaman çiğ kelimesinin anlamı nedir?” diye sormak lazım. Taş ve tokmakla et dövülür, tuzla yoğurulur. Çiğköfte yoğuracak kişinin eli sıcak olmayacak.

MIRRA: Kahvenin özünün özünün özüdür. Dört kapta kaynatılır. Vücuttaki şekeri ayarlar. Kulpsuz fincanda ikram edilir. Espresso denilen İtalyan kahvesine çok benzer. İtalya’ya gittiğimde mırra özlemimi espresso içerek gidermiştim.

KADAYIF: Bizim kadayıfımızın Antakya’nın künefesinden bir farkı yok. Biz Urfa sade yağı ve Urfa peyniri ile yaparız. Biz adına “kadayıf” deriz, Antakya “künefe” der. Benzer demiyorum, aynıdır.

SIRA GECESİ: Bu bir kültür. Yakın arkadaşların sırayla ev sahipliği yaptığı bir sohbet ortamıdır. Biz bu kültürü sürdürüyoruz. Son dönemde turistik müzikli sıra geceleri yapılıyor. Ona da karşı değiliz.

ŞILLIK: Bu bizim baklavaya benzer meşhur tatlımızdır. Hakkı verilerek yapılırsa müthiş bir tatlıdır. Baklavaya benzer. Cevizle yapılır. Evet, ismi biraz yadırgatıcı. Ama tadan unutamaz bu tatlıyı.

GÜZEL SES: “Urfa’da herkesin sesi güzel” denir. Bunun acı yemeyle ilgisi olduğu söylenir. İki bilgi de kesin bilgi değil. Evet, bizde güzel türkü söyleyen çok. Ben bunun biraz da sıra gecelerinin sunduğu ifade imkânıyla ilgili olduğunu düşünüyorum.”