Eczacılar, ödemesi 90 gün sonra alınan binden fazla ilaçta, 60 günde ödeme yapmaya zorunlu tutuluyor.

Bu ilaçların da  çoğunlukla yüksek maliyetli onkoloji ilaçları. Sadece eczaneler için değil, bundan etkilenecek olan hastalar için de tedirginlik yaşanıyor.

Artı Gerçek'ten Abidin Yağmur'un haberine göre Mersin Eczacı Odası Başkanı Aliye Akgül Aydın, Türkiye’deki ilaç üreticisi firmalar ile eczaneler arasında yaşanan sorunların kısa vadede yeni bir ilaç krizine neden olabileceği uyarısında bulundu.

Yüksek enflasyon ortamında eczanelerin kapanma noktasına geldiğini, bunu engellemek için yaptıkları çağrıları cevapsız kaldığını anlatan Aydın, 2009 yılından bu yana dönemsel euro değerinin sekiz kat artmasına rağmen İlaç Fiyat Kararnamesindeki baremlerin sadece üç kat artırıldığına dikkat çekti.

'İLAÇ FİRMALARI CEBİNİ DOLDURUYOR'

Aydın, eczacıların ilaç firmaları karşısında yaşadıkları sıkıntıları şöyle özetledi:

"Tek başına yapılan zamlar, eczane kâr marjlarını düşürmekten ve sanayinin cebini doldurmaktan öteye gitmedi. İlaç firmaları, Kamu Kurum İskontosu uygulanmayan veya eksik uygulanan ilaçların sayısını her geçen gün artırarak, bu iskontoları ödemek için karışık sistemler tasarlayarak ve eczacıları bu sisteme zorlayarak eczacının karşısında yer almaya devam ediyor"

'BİNDEN FAZLA İLAÇTA VADEYİ DÜŞÜRMEK İSTİYORLAR'

İlaç firmaları ve ilaç dağıtım kanalları arasında çözümlenmesi gereken konuların, eczacılar ve eczane ekonomileri üzerinden giderilmeye çalışılmasının hizmet süreçlerini ciddi şekilde baltaladığını dile getiren Aydın, yaşadıkları sıkıntılarla ilgili şöyle konuştu:

“Eğer çözüm sağlanamaz ise çok büyük bir halk sağlığı probleminin ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. Ödemesini 90 gün sonra alacağımız binden fazla kalem ilaçta, 60 günde ödeme yapmaya zorunlu tutulmaktayız. Hatta bu süre 45 veya 30 güne kadar düşmektedir. Eczanelerimizin zaten ekonomik bir çıkmazda olduğu bu süreçte, eczane ekonomilerine bir darbe de ödeme sürelerindeki bu farklılık vurmaktadır. Hatta bu bin kalem ilacı, hastalara nispeten daha fazla sunan eczanelerimiz dağıtım kanalları tarafından adeta gözden çıkarılmış durumdadır. Bu, bizler için kabul edilemez bir tavırdır"

ÇOĞUNLUĞU YÜKSEK MALİYETLİ ONKOLOJİ İLACI

Harran Üniversitesi Hastanesi'nde Erken Teşhis Hayat Kurtardı Harran Üniversitesi Hastanesi'nde Erken Teşhis Hayat Kurtardı

Bu ilaçlarını çoğunun yüksek maliyetli onkoloji ilaçları olduğunu dile getiren Aydın, çözüm bulunmaması durumunda yaşanacak olası sıkıntılar hakkında şunları söyledi:

"Elbette bizler bu darboğazdan geçerken sadece eczanelerimiz için değil; eczanelerimiz, ödeme süresi farklılıklarını finanse edememeye başladığında bundan etkilenecek olan hastalarımız için de tedirginiz. Çünkü yakın zamanda bu ilaçları karşılayabilecek ekonomik güçte eczane bulmakta zorlanacağız. İlaç firmalarının ve ilaç dağıtım kanallarının kendi kazançlarını artırmaya çalışırken, gözlerini her fırsatta eczanelerimizin zaten yok olma noktasına gelmiş kârlılıklarına dikmeleri kabul edilemez bir durum. İlaç dağıtım kanallarının, eczaneler arasında sağladığı kâr oranlarına göre ayrım yapmasını ve eczaneleri ekran kapattıracak zorlamalara maruz bırakmasını reddediyoruz."

Editör: Urfadasin Haber