Konuyla ilgili konuşan HÜDA PAR Birecik İlçe Başkanı Abdurrahman Güneş "HÜDA PAR olarak bu hafta 6 Şubat'ta yaşanan depremde evlere hasar gören vatandaşlarımızın evleri yıkılırken evleri hasar görmediği halde mağdur edilen vatandaşlarımızı mağduriyetlerini dile getireceğiz" dedi.

Ağır hasarlı evleri yıkarken benim evime zarar verdiler

Mağdur olan ev sahibi "6 Şubat'ta deprem olduğu için benim evimin yanındaki evler ağır hasarlıydı. Benim evim hafif hasarlıydı. O ağır hasarlı evleri yıkarken benim evime zarar verdiler. Gittim konuştum dedim; benim tuvalet ve banyom yıkıldı. Benim avlum falan hepsinin duvarlarını paramparça ettiler... Zararlarımı dile getirdim. Dile getirdiğim halde benim zararlarımı karşılamadılar. Sadece 600 TL para verdiler. Dediler zararlarınızı bununla karşılayınız" dedi.

Ev sahibinin kız kardeşi "Ne banyosu var, ne kapısı var, pencereleri yok... Hep hasar gördü yani. Briketleri hep sallanıyor" dedi.

Tuvaletimizi, banyomuzu ve bahçemizi de yıktılar 

Ev sahibinin eşi "Önümüzdeki apartmanı yıkarken ağır hasarlı olan evi; tuvaletimizi, banyomuzu ve bahçemizi de yıktılar" dedi.

Kimse yardım elle uzatmıyor!

Ev sahibinin annesi "Belediyeye gittim. Belediye beni hükümet konağına gönderdi. Bir sonuç alamadım. Nereye gittiysek sonuç alamadık. Yani yıkılan yerlerin yapılması gerek. Başka yerlerde pencereler, masalar kırıldı. Yapıldı. Kimse yardımcı olmuyor, kimse yardım elle uzatmıyor. Yani bir aydır perişanız" dedi.

Ev sahibinin küçük kız kardeşi ise "Abim kaç gündür işe gitmiyor. Abimin evini bir an önce yanıp" dedi.

Evleri hasar almamış olmasına rağmen hasarlı duruma getirildi

Güneş "Mehmet Kardeşimin bir ay önce Hasar verilen evinin yanı başındayız. Malumunuz 6 Şubat'ta yaşanan deprem sonrası ilçemizde ve birçok ev ağır hasar aldı yetkililer daha sonra yürüttükleri çalışmalardan bu ağır hasarlı evlerin yıkımını gerçekleştirdiler. Bu yıkımı gerçekleştirilirken ne yazık ki şahit olduğumuz gibi hasar almayan evlerde de bir yakım gerçekleştirdiler. Bu kardeşlerimizin de evleri hasar almamış olmasına rağmen hasarlıymış gibi bir duruma geldi" dedi.

Geceleri nöbetleşe yatıyorlar 

Güneş "Yetkililere şunu sormak istiyoruz: Bu depremin izleri 11 ilde şu an neredeyse bir kısmı ortada kaldırılmış durumdayken böyle kenar mahallelerde kimsesi olmayan kardeşlerimize bunu neden yaşatıyorsunuz. Bu kardeşlerimiz de bu ülkenin bir evladı değiller midir? Bu kardeşlerimiz de sahip çıkılması gereken bir ailemiz değil midir? Bu ailemiz yeni evli bir ailedir. Şu an evde temel insani ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir banyoları ve bir tuvaletleri yok. Evlerinin avlusunun duvarları yıkılmış, giriş kapısı yok... Bu kardeşimiz hırsızların eve girme ihtimali nedeniyle evini terk edip işe gidemiyor. Geceleri nöbetleşe yatıyorlar" dedi.

Bu mazlumiyeti ve mağduriyeti gidermek hepinizin boynunun borcudur

Güneş "Bu mazlumiyeti ve mağduriyeti gidermek hepinizin boynunun borcudur. İlçemizde bunun gibi başka yerlerde de yıkımlar esnasında zararlar verildi. Bu zararlara uğrayan vatandaşlarımızın sıkıntılarını dertlerini anlatacakları bir kapı bulamıyorlar. Biz biliyoruz ki; devlet millet için vardır. Milletin sıkıntılarını gidermek için vardır. Bu kardeşlerimiz devletin kapısına, yetkililerin kapısına gittikleri zaman sürekli taca atılan bir top misali gibi bir muamele ile karşılaşmak istemiyorlar. Yetkililerin kapısına gittiği zaman yetkililerin onları bir başkasına sürerek oradan oraya dolaştırmasını hak etmiyorlar. Bu kardeşlerimiz kapınıza geldiği zaman onlara değer ve kıymet verin. Onların sorunlarını çözmek için bir an önce adım atmanızı istiyoruz" diyerek yetkililere seslendi.

Halkın sıkıntılarını dinlemek ve gidermek zorundasınız

Son olarak Güneş "Bu halk sizin halkınız. Siz bunların sıkıntılarını dinlemek ve gidermek zorundasınız " diyerek yetkilileri göreve davet etti…

Editör: Urfadasin Haber