Duman, yaptığı açıklamada, yerelde sürdürülen ön hasar tespit çalışmalarının artık Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerince sürdürüldüğünü söyledi.

Evleri Mühürlenen vatandaşların tercilerine göre Birecik’teki çadır noktaları ve geçici konaklama alanlarına yönlendirildiğini aktaran Duman, “Hasar tespit çalışmaları dışında Birecik’te hayat normale döndü. İş yerlerimiz açık, marketlerimiz açık, fırınlar açık, lokantalar açık, su ve tüp bayileri açık, manavlar açık, benzinlikler açık, eczaneler açık. Kısaca normal hayata sirayet eden çoğu iş yeri açık. Kırsal ve merkezde talepler giderek azalsa da geçici konaklama merkezlerimizde ve sahada faaliyetlerimiz hayat normale dönmesine rağmen devam ediyor. Birecik güzel bir Devlet ve Millet dayanışması yaparak süreci hazlıca atlatmaya başladı." dedi.

Duman, artık diğer yardıma ihtiyacı olan yerler için harekete geçme vakti olduğunu vurgulayarak, "Birecik olarak gözümüz, kulağımız, aklımız ve kalbimiz bu ağır felaketi asıl yaşayan Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Hatay’da ve diğer arama kurtarma ile enkaz kaldırma faaliyeti devam eden illerde. Hadi Birecik artık bu afeti, bu felaketi, bu acıyı en ağır yaşayan illere seferber olma vakti." ifadelerini kullandı.

Editör: Urfadasin Haber