Urfalının terazisi yine Urfalıyı hafif tartı. Urfalı usta folklorcuya kendi memleketinde verilmeyen değeri Aydın’ın Didim Belediyesi ile Kaymakamlığı verdi.

Kentte folklor eğitiminde yıllarca emek verip halk oyunları branşında Şanlıurfa’ya sayısız birincilik ödülü kazandıran Mehmet Çoban, 35 yıl Şanlıurfa Belediyesinde çalıştı. Kültür müdürlüğünde halk oyunları ekibini kurdu, çalıştırdı. Ancak daha sonra Kültür Müdürlüğünden Evlendirme dairesin görevlendirildi. Branşından uzak bir göreve getirilmesi moral ve motivasyonunu bozdu. Bunun üzerine Şanlıurfalı usta folklorcu Mehmet Çoban, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden 3 yıl önce emekliliğini istedi.

Emekli olduktan sonra Aydın Didim’e yerleşen Mehmet Çoban, Didim Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’ndeki tanıdıkları vesilesiyle halay eğitmeni olarak çalışmaya başladı. 

Didim Kaymakamı ile Belediye Başkanın Didim Halk Oyunları Derneği’ni ziyareti sırasında, Mehmet Çoban’ı tanıdı ve destek verme sözünde bulundu. Bu sözlerini yerine getiren kaymakam ve belediye başkanı, halk oyunları konusunda Mehmet Çoban’dan istediği verimi de aldı.
Şu sıralar Aydın Didim Halk Oyunları için çaba sarf eden Mehmet Çoban halen memleketinde görmediği değerin burukluğunu yaşıyor. Ancak Didim Halk Oyunlarına da büyük katkılarda bulunuyor.

halkoyunları urfa

Haydarpaşa’da Peronlar Ve Peron Arkeoloji Kazılar %95 Tamamlandı Haydarpaşa’da Peronlar Ve Peron Arkeoloji Kazılar %95 Tamamlandı

URFA’DA YAŞAYAN MEMUR, ÖĞRENCİLER KENDİ MEMLEKETLERİNİN YÖRESEL KURSLARINI URFA’DA ALAMIYOR

Şanlıurfalı Ahmet Sağır ise “Ben Ahmet Sağır olarak kentimizde Ege Bölgesi Zeybek yada Efe Oyunu için kimi aradıysam yok cevabı aldım. ŞURKAV ve Şanlıurfa Kültür Müdürlüğünü, Halk Eğitim Müdürlüğünü her kimle görüştümse maalesef Ege yöresi halk oyunları eğitimi yok cevabını aldım. Oysa bu kentte Aydın, Manisa, İzmir, Afyon gibi yurttaşlarımızda ikamet etmektedir. Şanlıurfa için büyük bir eksiklik hani bizim kültürümüz zengindi?” ifadelerini kullandı.