Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat günü 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki deprem, Şanlıurfa’yı da derinden sarsmıştı.

DEPREMDE ŞEHİRLER ADETA KİMLİK DEĞİŞTİRDİ 

Depremler sırasında binlerce bina çökmüş, binlerce kişi enkaz altında kalmıştı. 47 binden fazla insanın can verdiği depremler, 11 ili etkilemişti.
Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır, Osmaniye, Kilis ve Elazığ’da büyük yıkım olurken, şehirler adeta kimlik değiştirdi. Artçıların sürdüğü şehirlerde yaşayanların büyük çoğunluğu ise hayatta kalabilmek için yollara dökülüp başka illere göç etti. Deprem bölgesinde kalanlar da çadırlarda ve konteyner evlerde kalmaya devam ediyor.

Bazı şehirlerde hasar tespit çalışmaları, bazılarında da enkazların taşınması devam ederken Şanlıurfa şuana kadar 7 binin üzerinde binanın hasar gördüğü tespit edildi. 400 binanın yıkım işi ise devam ediyor.

Vali Ayhan: Tarım Arazilerinde Yapılaşmalara Asla Müsamaha Göstermeyeceğiz Vali Ayhan: Tarım Arazilerinde Yapılaşmalara Asla Müsamaha Göstermeyeceğiz

KONTROLLÜ YIKIM!

Ağır hasarlı binalardan biri olan Atatürk Bulvarı’ndaki Stat 3 Apartmanı her herhangi bir artçı deprem yaşanmamasına rağmen büyük bir gürültü ile çökmüştü. Bu gün ise kontrollü bir yıkım gerçekleştiriliyor. Çöken Stat 3 Apartmanın hemen yanındaki Stat 2 Apartmanı kontrollü bir şekilde yıkılmaya başlandı. Çevre güvenliği alınan trafiği durdurulan cadde de iş makineleri ile yıkımı süren Stat 2 Apartmanın yıkımının 3 gün sürmesi bekleniyor.