Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesinde TİGEM, köylülerin hayvanları arazilere girmemesi için Çin Seddi gibi bir duvar ördü.

Yaklaşık 150 kilometre uzunluğunda, 3 metre yüksekliğinde devasa kayaların üst üste ve yan yana koyularak örülen duvarın genişliği 2 metre. Onlarca iş makinesinin aylarca çalışarak ördüğü yaklaşık 150 kilometre uzunluğundaki duvara köylüler tepki gösterdi.


Söz konusu duvarın örülmesine tepki gösteren Ceylanpınarlı Avukat Ömer Uçak, modern zamanların en büyük ayıbı olarak nitelendirdiği TİGEM’in ördüğü duvar için “Arzı mevud topraklarında son gelişmeler” ifadesini kullandı.

Bugün modern zamanlarda bir tek İsrail’in Filistin’e karşı böyle bir duvar ördüğünü hatırlatan Avukat Ömer Uçak, ikincisinin de Ceylanpınar da olduğunu belirtti.
Böyle duvarların ancak düşmanlara karşı siper olarak örülebileceğini dile getiren Avukat Ömer Uçak,  Ceylanpınar’da hayvancılık yapanlara karşı örülen bu duvarın utanç duvarı olduğunu vurguladı.

Ceylanpınarlı Avukat Ömer Uçak açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Bu gördüğünüz duvar Diyarbakır Surları gibi bir duvar. Sizce bu duvar nedir? Tarihi bir eser mi? Yoksa düşmanlara karşı örülmüş bir duvar mı? Tabi ki değil. Bu duvarın uzunluğu 150 kilometreyi buluyor. Diyarbakır Surları gibi, İstanbul Surları gibi bir sur örülmüş. İsrail ile Filistin arasındaki bir duvar gibi bir duvar örülmüş. Nedeni ne biliyor musunuz? Hayvanların meralara erişimini engellemek için bu duvar örülmüş.

Şimdi hayvancılık yapan vatandaşlarımız ne yapsın. Şuan bu örülen duvarla 400 bin dönüm meraya haksız yere el konulmuş. TİGEM’in etrafında bütün köylüler hayvancılık yapmak zorunda. Ne olmuş yani?

Engellilerden Başkan Kuş ve Eyyübiye Belediyesi’ne Teşekkür Engellilerden Başkan Kuş ve Eyyübiye Belediyesi’ne Teşekkür

Bu hayvanlar ve bu insanlar Türkiye’nin düşmanları mı? Düşman düşmana bu duvarı örmüyor. Bugün modern zamanlarda bir tek İsrail Filistin’e karşı böyle bir duvar örüyor. Bir de Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü(TİGEM) kendi vatandaşlarına karşı bir duvar öldü. Bunun taktirini kamuoyuna bırakıyorum.”