Miras Paylaşımında Yeni Dönem: En Büyük Pay Kimin Olacak? Miras Paylaşımında Yeni Dönem: En Büyük Pay Kimin Olacak?

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve baroların öncülüğünde "şiddete ve angaryaya karşı meslek onurunu ve emeği savunmak için" düzenleyeceği "Büyük Savunma Mitingi" öncesinde, Türkiye Barolar Birliği önünde toplanan avukatlar, Anıtpark'a doğru yürüdü.

"CMK ücretleri AAÜT'ye eşitlensin", "AYM kararları uygulansın", "Adli yardım ödeneği artırılsın", "avukata şiddete hayır", "genç avukatlara güvence", "demokratik, laik, mücadeleci baro" gibi taleplerin yer aldığı yürüyüşe Şanlıurfa dahil 81 baro katılım sağladı.

"MESLEĞİMİZİN SESİNİ YÜKSELTMEK İÇİN BURADAYIZ"

TBB Başkanı Erinç Sağkan, "Uzun zamandır görmezden gelinen, yok sayılan savunma makamının sesini duyurmak için yola çıktık. 81 ilimizin baro başkanı burada. Binlerce meslektaşımız burada. Bugün uzun zamandır itibarsızlaştırılmaya çalışılan, yoksulluğa itilen, görevini yapmasına engel olunan bir meslek grubunun sesini yükseltmek için buradayız" dedi.Yürüyüşe CHP Genel Başkan Yardımcısı avukat Gül Çiftçi, CHP Şanlıurfa Milletvekilİ avukat Mahmut Tanal, CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp ve DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin de destek verdi.

MAHMUT TANAL: "BU YÜRÜYÜŞ AYNI ZAMANDA HALK İÇİN"

CHP Şanlıurfa Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, "Bugün genç avukatlar iş bulamıyor, bulanlar da asgari ücret ile çalışıyor. Avukatlar arasında intihar artıyor. Niteliksiz eğitim yaygın. Üniversitelerde hukuçu dekan sayıları oldukça az. Yargıda bağımsızlık yok tam tersi yargıda rüşvet var. Bu yürüyüş aynı zamanda halk için. Avukat güçlü olursa yurttaş da güçlü olur" ifadeleRini kullandı.


 

Editör: Urfadasin Haber