Geçtiğimiz ocak ayında Ankara’nın 3. Lig Takımlarından Çankayaspor’u satın alan Şanlıurfalı iş insanı 39 yaşındaki Maruf Güneş, hedeflerini açıkladı. 

HAYALİNDE 3 TAKIM SATIN ALMAK VAR  

Büyük takımlarda da görev yapan Türk futbolunun en üst seviyelerini gören, Şanlıurfaspor Kulübünde görev alan ve şimdi bir şirket takımı bulunan Maruf Güneş, hayalinde 3 takım almak olduğunu belirtti. Bunlardan birinin Ankara’da bir takım almak olduğunu bunu da 3.Lig takımı olan Çankayaspor’u alarak gerçekleştirdiğini şimdi ise bir İstanbul takımı ve İngiltere’de bir takımı satın almak istediğini söyleyen Maruf Güneş, Çankayaspor için hedefinin 2030 yılında süper lige çıkartmak olduğunu dile getirdi.

“İNGİLTERE’DE BİR TAKIM ALACAM BU DA ÖYLE DENK GELİRSE FELAN DEĞİL”

Maruf Güneş, Transfer Merkezi Youtube Kanalına verdiği röportajda  “İstanbul’da ne zaman bir takım alacaksanız derseniz 2026 dan önce değil. Çankaya süper ligde olduğunda belki İngiltere’de bir takım alacam. İlerleyen yıllarda inşallah nasip olur. Bunu istiyorum. Bu da öyle denk gelirse falan değil. Görüşmelerimi de yapıyorum. Programım belli. Bir gün olacak. 
Tabi şuan İngiltere’de ciddi ekonomik krizden de faydalana biliriz. İngiltere’de takımların sahibi var. Takımlar sahipli olduğu zaman başarı yakalanır. 

"YENİ FUTBOL YASASI HAZIRLANIYOR, KULÜPLER ŞİRKETLEŞMELİ"

Türkiye’de kulüpler dernek yapısından kurtarılmalı.  Şimdi yeni futbol yasası oluşturuluyor. Biz de görüşlerimizi ilettik. Kulüpler şirketleşmeli. Şirketler kendi zararından mesul olmalı. Kârından da nemalanmalı. Bu iş bu kadar basit. Kâr ettiğinde sen kısım kısım yatırım yapacaksın. Zarar ettiğinde de sen ödeyeceksin. İngiltere’de her takımın bir sahibi var. ”dedi.

ÇANKAYASPOR’U NEDEN SATIN ALDI?

Çankayaspor’u almasının ve amacının ne olduğunu anlatan Maruf Güneşi “Ben  3. Ligi Türk Futbolunun temeli olarak görüyorum ve temeli olması gerektiğine inanıyorum. Türk futbolunun çatısı süper lig takımlarıdır. Onun için biz 3. Ligden yetiştireceğimiz oyuncularla kulübümüzü de yukarıya çıkartacağız. Çankayasporu ileride çok yukarılara taşıyacağımıza inanıyorum. Alt yapısı lojistiği olmayan bir takımın yaşama şansı yok. Biz bunu geliştirerek üstüne koyarak yapacağız. Çankayasporu satın almamdaki öncelikli sebeplerden biri bu.” ifadelerini kullandı.

ÇANKAYASPOR’A TRANSFER YAPARKEN İSTESE SÜPER LİGDEN YAPABİLİRDİ AMA O YAPMADI

Bursaspor, Şanlıurfaspor Hazırlıklarını Hücumla Sürdürdü Bursaspor, Şanlıurfaspor Hazırlıklarını Hücumla Sürdürdü

Geçen yıl kulübü kümede tutan ve bu sene yeni sezon için de iyi bir kadro oluşturan Maruf Güneş Transfer Merkezi Youtube kanalındaki röportajında açıklamalarını şöyle sürdürdü “Bugün ben hangi futbolcuya desem ki gel sana ihtiyacım var inanın gelirlerdi. Çünkü futbolun içinde birçok futbolcunun hayatına dokunmuş biriyim. Ama ben transferlerimi hep 3. Lig takımlarından yaptım. Neden süper lig takımlarından yapmadım. Şundan süper lig takımından getireceğim oyuncu 3. Lige gelince bir defa irtifa kaybı yaşar. Verimli olamaz. Bundan dolayı süper lig takımlarından oyuncu transfer etmedim.

“BİZİM AMACIMIZ 3. LİGİN EN İYİ MEVKİSİNDEKİ OYUNCULARI ALABİLLMEK”

Sanki şampiyonlar ligi yaşamış oyuncular almışız gibi bir algı oldu. Aslında bizim amacımız bu değil. Bizim amacımız bu ligin en iyi mevkisindeki oyuncuları alabilmek. Biz şuan minimum hatayla gidiyoruz. Tabi bunu yine süreç gösterecektir. Futbol çok ciddi bir iştir. Ama kâğıt üzerinde takımımız Çankayaspor kulübünün bir üst lige çıkacağına bizimle hem fikir. Fakat beyaz saha değil yeşil saha önemli. Bunu da futbolcularımız belirleyecekler. Niyetimiz bir üst lige çıkmak.

İŞTE 3.LİG DEĞERLENDİRMESİ; “EN ZOR LİGİ SEÇTİM”

3. Lig çok zor bir lig. Ben 3. Lig takımlarından Çankayaspor’u aldığımdan beri yani Ocak ayından buyana her gün 9’dan 12’ye kadar bu lige çalıştım. Ha deseniz ki bu kadar bu lige çalıştın yüzde kaçına hakimsiniz? Emin olun bu kadar çalışmama rağmen yüzde 60’na hakim değilim. Çünkü 3. Lig veri tabanı çok az olan ve ulaşılması zor olan bir lig. Hocalar bile farklı guruptaki takımları tanımıyorlar. Tanıyanlar var tabi ki ama onlara saygı duyuyorum. Ama hakikaten 3. Ligi keşfetmek çok zor. Çünkü takımlardan veri yok, görüntü yok.  Ben diyorum ki gelin bütün maçlarımızı youtube kanallarımızdan yayınlayalım. Bazı takımlar diyor ki ‘Yayınlamayalım. Bizi deşifre ederler.’ Süper lig ve PTT ligi televizyonlar 8 kamerayla veriyor. Yani bunlar deşifre edilmiyor da bizler mi edileceğiz. Onun için 3. Lig çok zor bir lig. Bu ligi keşfetmek lazım. Bu lige önem vermek lazım.

“İÇ SAHA MAÇLARIMIZI CANLI YAYINLIYORUZ. DIŞ SAHA MAÇLARINDA RAKİP TAKIM KABUL EDERSE ONLARI DA CANLI YAYINLAYACAĞIZ”

Her maçımızı kendi iç sahamızda kendi youtube kanalımızda yayınlıyoruz. Eğer dış sahadaki rakibimiz bize derse ki maçı yayınlayabiliriz biz deplasman maçlarını da kendi imkanlarımızla yayınlayacağız. Bu Türk futboluna bir hizmet. Taraftarların takımlarını izlemesini sağlamak. Masraflarını kendi cebimizden karşılayacağız. Bunun için yatırım yaptık. 17 maç için gerekli hazırlığı yaptık. Benim taraftarım takımın oyuncusunu bizden tanımalı bilmeli. Eğer başka yerlerden kendi takımın oyuncusunu tanırsa yetersiz bilgi sahibi olur. Biz kendi takımımızın ve futbolcularımızın PR’ni yapmamız lazım. Bunu yapmazsak oyuncumuzu satamayız. Bir başka takıma gönderemeyiz. Taraftarımızı toplayamayız. 

YEŞİL SAHADA İŞTE EN RAHATSIZ OLDUĞU KONU

Ben bizim ligdeki 17 takıma da hakimim hepsinin analizi yapabilirim. Takımlardaki gördüğüm ve eleştirdiği bir şey var. Futbolcuların sahada zaman geçirme durumu çok rahatsız edici.

ÇANKAYASPOR’U BAŞAKŞEHİR GİBİ ZİRVEYE TAŞIMAYI HEDEFLİYOR 

Ben zaten Türk futbolunun en üst seviyelerini gördüm. Bu konuda kendimi tatmin ettim. Ama Türk futbolunun daha iyi bir yere gelmesini istiyorum. Çünkü büyük takımlarda da görev yaptım. Şehir takımımda da görev aldım. Şimdi bir şirket takımım var. Neden İstanbul’un bir Başakşehir takımı gibi Ankara’nın da bir takımı olmasın. Açıkçası hedefim bu. 

EŞİYLE FRANSA’YA EVLİLİK YIL DÖNÜMÜ İÇİN GİTTİ GÖZÜNÜ STATTA AÇTI

Benim hayatımda 3 konum var. Biri ailem biri işim biri de futbol. Futbol neredeyse ben oradayım. Evlilik yıl dönümü kutlaması için Fransa’ya gittik. Monaco’ya gittik. Beraber gezeceğiz. Ama orada bile bir derbi maçı var mı onu araştırıyorum. 4 günlüğüne gitmişiz. Bir baktım bir maç var. Bir şekilde hanımla alışveriş derken gözünü statta açtı. Ben bir yere gidersem oranın stadını gezerim. Başkaları müze gezer. İngiltere’de uzun yıllar yaşadım orada da bütün statları gezdim. Bugün belki Dünyada maç izlemediğim stad kalmadı. Ama niyetimde açıkça 3 takımım olması var.

FATİH TERİM YORUMU 

Biz bugün Galatasaray tutkunuysak. Bunda Fatih hocanın birinci sırada yeri var. Bunu her ortamda söylüyorum. Yönetim toplantısında da söylüyordum. Fatih Terim Galatasaray’ın Divan Kurulu Üyesi. Galatasaray’ın en eski üyelerden birisi Fatih Terim. Bu Galatasaray’ın bir gerçeği. Adam Galatasaray’a 50 yılını vermiş. Benim de iyi bir dostum. Ailece görüşürüz. Dertleşiriz. Fatih Terim benim için çok özel biri.”