Bu konuda Şanlıurfa’da yaklaşık çeyrek asırdır kadınlara rol model ve ilham kaynağı olan kentin ilk kadın girişimcisi Cevahir Asuman Yazmacı, İşimiz Temiz Projesini başarıyla yürütüyor.

ŞANLIURFA’YA GELEN MİSAFİRLERİN EN GÜZEL HİZMETİ ALABİLMESİ İÇİN ÇALIŞIYOR

Yazmacı, Türkiye Odalar Borsalar Birliği(TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve OPET Petrolcülüğü ortaklığında yürüttükleri bu projeyle Kasım ayı sonu itibariyle, yiyecek, içecek konaklama ve ulaşım sektöründe çalışan, yönetici ve iş yeri sahibi olan 801 kişiye, hijyen eğitimi verdiklerini, sertifikalarını takdim ettiklerini söyledi.

Bu projeyle amaçlarının Şanlıurfa’ya gelen misafirlerin en güzel hizmeti alabilmelerini sağlamak olduğunu söyleyen TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı ve Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu İl Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı,” Daha güzel bir Şanlıurfa için inşallah bu projelerin devamı gelecek. Elimizden gelen her türlü katkıyı şehrimize vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Türkiye Odalar Borsalar Birliği(TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve OPET Petrolcülüğü ortaklığında yürüttükleri bu projenin şuan 20 ilde devam ettiğini birinci yılın sonunda da 81 vilayete yaymayı düşündüklerini anlatan Cevahir Asuman Yazmacı, şuan yürüttükleri bir diğer projesinin de Şanlıurfa’nın coğrafi işaretli ürünlerinin üretlip satılması olduğunun altını çizdi.

URFANIN COĞRAFİ İŞARETLİ LEZZETLERİNİ 15 KADINLA TÜRKİYE’NİN HER YERİNE ULAŞTIRIYOR

Cevahir Asuman Yazmacı “15 kadınla birlikte kurduğumuz kooperatifte Şanlıurfa’nın coğrafi işaretli ürünlerinin üretimini yapıyoruz. Urfa’nın lezzetlerinde aklınıza ne geliyorsa bunları mevsimine göre yapıyor, paketliyoruz. Yurt içi ve yurt dışına satıyoruz. Biz burada 15 kadınımızın kooperatifin çalışanı değil bir ortağı olarak değerlendiriyoruz.” İfadelerini kullandı.

Şanlıurfa Kızılay Ekipleri Vatandaşları Yalnız Bırakmadı Şanlıurfa Kızılay Ekipleri Vatandaşları Yalnız Bırakmadı

URFA’DA KADINLARIN KARA YAZGISI ASUMAN YAZMACI İLE DEĞİŞTİ

Kadınların sinemaya, tiyatroya, konsere, çarşıya pazara tek başına gitmesinin ayıplandığı yıllarda Şanlıurfa’nın ilk kadın işletmecisi olan ve kadınların sosyal hayata katılmasını sağlayan Cevahir Asuman Yazmacı, iş hayatındaki başarısını aldığı ödüllerle taçlandırdı. En son geçtiğimiz günlerde Uluslararası Girişimcilik ve Proje Ödülleri kapsamında Yılın En Başarılı Yöresel Lezzet Restorandı ödülünü alan Cevahir Asuman Yazmacı, Urfadasın haber sitesine kadınlara iş hayatında ve sosyal hayatta rol model olduğunu şöyle anlattı;

Şanlıurfa’da girişimciliğe 2000’li yılların başlarında başladım ve şehrin ilk kadın girişimcisi oldum. İlk hedefim Güneydoğuda ve Şanlıurfa’da kadına bakış açısını değiştirmekti. Bunu başardım. Kadının sosyal,  ekonomik, kültürel hayata katılmasını sağladım. 18 yıldır ticaret hayatının içindeyim. Kadınların önündeki engellerin kalkmasında faydalı olduğumu düşünüyorum. Kadına bakış açısını değiştirdim. Kadının da ekonomik hayatta aktif olabileceğini göstermiş oldum. 

YAKLAŞIK 20 YIL ÖNCE BİR TANE CEVAHİR ASUMAN YAZMACI VARDI ŞİMDİ BİNLERCESİ VAR

Ben bir kadın olarak Urfa’da iş hayatına atıldığım yıllarda 1 tane Cevahir Asuman Yazmacı vardı. Şimdi geriye dönüp baktığımda binlerce Cevahir Asuman Yazmacıların olduğunu görüyorum. Bu Şanlıurfa için çok önemli. Şanlıurfa bir kültür şehri, tarih şehridir. Kadınlar olmadan başarılı işlerin olması mümkün değil. Biz kadın varsa yarın var diyoruz.” (Lütfü AYDIN'ın Haberi)