Karaköprü ilçesinde deprem nedeniyle hasar gören binaların hasar tespitini yapan görevlilere, hakaret ettiği, görevlerini yapmaya engel olduğu gibi iddialarla Esentepe Mahalle Muhtarı Ömer Bağıran, geçtiğimiz günlerde görevinden alındı.

Muhtarın görevden alınmasına tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, yaşanan depremler sonrasında Karaköprü/Esentepe Mahallesi’nde görevlendirilen hasar tespit ekibiyle tartışması sonrası görevden uzaklaştırılan Muhtar Ömer Bağıran’la ilgili yazılı soru önergesini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundu.

Konuyla alakalı açıklamada bulunan Vekil Aydınlık, “Haberi ilk duyduğumda bir yanlışlık olduğunu düşündüm ama edindiğim bilgiler ve belgeler neticesinde haberin gerçek olduğunu gördüm. Düşünün demokratik olarak seçimle iş başına gelmiş bir muhtar, mahallesinde çalışma yapan ekibe vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine sorular soruyor, bu sırada tartışma çıkıyor ve ekibin şikâyeti üzerine Karaköprü Kaymakamlığı’nca görevden uzaklaştırılıyor.

Kimse kusura bakmasın, bunu anlamak mümkün değil, sayın muhtar vatandaştan gelen şikayetler üzerine bir sorgulama yapmıştır ki bu en doğal hakkıdır, muhtar görevini yapmıştır. Böyle bir tartışmanın sonucu bu olmamalıydı” diyerek görevden uzaklaştırılan Esentepe Mahalle Muhtarı Ömer Bağıran’ın görevini yaptığını söyledi.

GÖREVİ İHMAL YOK, TAM TERSİNE GÖREVİ İFA ETMEK VAR

Görevden uzaklaştırma yazısında belirtilen maddenin yerine getirilmediğini ifade eden Aydınlık, “Bakınız, görevden alma yazısında 4541 Sayılı Kanun’un 18. Maddesi gerekçe gösterilmiş. Teknik detaya boğmadan şöyle ifade edelim; diyor ki madde ‘vazifesini ifada ihmal ve terahi (gayretsizlik, geri çekilme) gösterenlere yüzılı ihtarda bulunulur, buna rağmen aynı şekilde devam ederse görevi sonlandırılır’.

Şimdi burada görevi ihmal mi etmiş Muhtar? Hayır. Peki, konuyla alakalı muhtara bir yazılı ihtar var mı? Hayır.

Yahu, o zaman bu muhtarı neden görevden uzaklaştırıyorsun? Muhtar burada görevini ihmal etmemiş, tam tersine görevini ifa etmiş. Yazıktır, günahtır” diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

MAHALLELİNİN İRADESİNE SAYGI DUYUN, GÖREVE İADE EDİN

Yaşananlardan üzüntü ve öfke duyduğunu ifade eden Vekil Aydınlık, “85 milyonun acı duyduğu şu günlerde böylesi bir olayın yaşanmasına hem üzülüyorum hem de öfke duyuyorum. Burada mahallelinin iradesine saygı duyurulması ve muhtarın görevine iade edilmesi gerek. Bakın bugün tam bir hafta olmuş daha muhtarın savunması bile alınmamış, pes doğrusu! Bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmesini bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Editör: Urfadasin Haber