CHP Şanlıurfa İl Başkanı Ferhat Karadağ yaptığı açıklamada "Ülkemiz açısından büyük önem arz eden 14 Mayıs 2023 seçimleri yarın gerçekleşecektir. Yarın oy kullanma sürecinde demokrasi şöleninde geçeceğinin inancındayım.

"GÜVENLİK GÜÇLERİMİZİN SEÇİMDE BÜYÜK BİR HASASSİYET GÖSTERMESİNİ İSTİYORUZ"

Oy kullanacak tüm Şanlıurfa hemşerilerimize sandıklara davet ediyorum. Sandık güvenliği ve demokrasimize gölge düşmemesi adına her türlü antidemokratik eylemden kaçınılması, herhangi bir sıkıntının yaşanmaması adına önleyici tedbirler olarak başta Şanlıurfa il Seçim Kurulu üyelerine, Şanlıurfa Valiliği’ne, Emniyet müdürlüğümüze ve İl Jandarma Komutanlığına ve görev alacak tüm kolluk kuvvetlerine bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeleri tek temennimizdir.

CHP ADINA 250 AVUKATIMIZ GÖREV ALACAK"

AK Partili Cevahir Asuman Yazmacı: Meclisten Geriye Kalan Vakitlerimde Urfa’da Olacağım AK Partili Cevahir Asuman Yazmacı: Meclisten Geriye Kalan Vakitlerimde Urfa’da Olacağım

Şanlıurfalı hemşerilerimiz Cumhuriyet Halk Partisi olarak hiç merak etmesinler ki yarın Urfa’da 4082 tane sandığımızda oy kullanılacak.Biz Millet İttifakı ve Cumhuriyet Halk Partisi örgütü olarak 4082 sandıkta sandık görevlimiz, onun yanında yedek üyesi bina sorumlumuz, bilişim sorumlumuz ve bunun yanında yaklaşık 250 de avukatımız farklı bölgelerde farklı ilçelerde görev alacaklar.

Hiç kimsenin şüphesi olmasın sandık iradesinin sağlıklı bir şekilde Yüksek Seçim Kuruluna ulaşması için ne pahasına olursa olsun elimizi değil gövdemizi taşın altına koyacağız."ifadelerini kullandı.

CHP Şanlıurfa 2. Sıra Milletvekili Adayı Müslüm Akal'ın ise açıklamasında "Seçim Türkiye tarihinin en önemli seçimlerinde değil ama en önemli seçimidir. Bu seçime biz halkımızı ile el ele hazırlandık. Yarın gerçekleşecek olan bu seçimde sandıkların sonucu olacak. Kamuoyunda ciddi bir şekilde sandık güvenliği ile ilgili beyanlar görünüyorsa da hiç şüphemiz yok ki ve şüpheniz olmasın ki biz parti teşkilatı olarak halkımızın desteğiyle her sandıkta gerekli olan güvenliği almış durumdayız. Bunları denetlemek de yükümlü olan Şanlıurfa Valiliği, il jandarma komutanlığı, emniyet müdürlüğü, Kaymakamlıklar bu seçimde üzerine düşeni doğru şekilde yapacaklarına inanıyoruz. Güvenlik içinde gerçekleşecek olan bu seçime güvenlik içinde gerçekleşmesi zorunlu olan bu seçme bütün gücümüzle hazırlandık ve inşallah sandıkta da çalışmalarımızın emeğini alacağız"dedi.

ALİ ŞEKER: ŞANLIURFA SEÇİMLER KONUSUNDA HİÇ OLUMLU ANILMAYAN BİR İLİMİZ

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de "Maalesef Şanlıurfa seçimler konusunda hiç olumlu anılmayan bir ilimiz. Mersin milletvekilimiz Sayın Alpay antmenle birlikte Şanlıurfa’ya görevli olarak geldik. Seçimin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi demokratik bir zeminde herkesin üzerine düşen görevi yapması için dünden beridir buradayız. Bugün Valimize görüşmek istedik ama Valimiz şu saate kadar hala dönmedi. Bizim talebimiz Seçim Kurulu görevlilerinin, sandık kurulunda görevli olan memurların görevlerini ciddiyet ve hassasiyeti yapmaları.  Daha öncesinde Şanlıurfa demokrasi adına kendi hanesine hoş olmayan bir karne çıkarttı. Ve bu karne de maalesef Türkiye’yi olumsuz olarak yansıdı. Bir daha böyle kötü bir karnenin burada oluşmaması için biz bütün sandık kurulunda görevli arkadaşlarımız da birlikte demokratik sonuçların yüksek Seçim kuruluna kadar sandıktan giren oyları aynı girdiği şekilde yüksek Seçim kuruluna kadar ulaştırması için üzerimize düşen görevi yapacağız. Millet İttifakı olarak ülkemize baharı getirmek için mücadelemizi devam ettireceğiz. Ben seçim kurullarında ilgili sandık kurullarında görevli kişilerin de burada Kullandırdıkları oyları her birisi için 3-5 yıl cezası olduğunu tekrar hatırlatmak istiyorum. Ülkemize demokrasinin baharın geleceği günlere artık saatler sonra hep birlikte göreceğiz."açıklamalarında bulundu.

YASAYA GÖRE CEZASI VAR

Bu arada 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 161. maddesi, “Başkasının adını taşıyarak oy vermeye teşebbüs eden veya veren kişi, üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmünü içermektedir.

Aynı Kanunun 164. maddesi ise aynen şöyle:

“Her kim, sandık başında seçmenlerin imzalarını koydukları sandık seçmen listesine gelmeyenler adına sahte imza atmak, mühür koymak veya parmak basmak gibi hileli bir hareket ile sandığa oy atar veya attırır ise üç yıldan beş yıla kadar hapis ve bin günden beş bin güne kadar adlî para cezasıyla cezalandırılır.

-Bu fiil sandık başkan ve üyeleri ile resmi memurlar tarafından işlendiği takdirde, yukarıdaki fıkrada yazılı cezaya yarısı eklenerek hükmolunur.”