Şanlıurfa’da bir süredir rahatsızlıkların olduğu Cumhuriyet Halk Partisi'nde 2 ilçe başkanı yönetimiyle birlikte görevden alındı.

CHP Haliliye İlçe Başkanı ve CHP Eyyübiye İlçe Başkanın yönetimiyle birlikte görevden alınması şok etkisi yarattı. CHP Şanlıurfa İl Başkanlığı Yönetim Kurulunun oy birliği ile 2 ilçe başkanını görevden alması dikkat çekti. CHP'de 2 ilçe başkanın görevden alınması genel merkez tarafından nasıl karşılanacağı ise merak konusu oldu.

ALAGÖZ: GÖREVDE ALMA HUKİKİ DEĞİLDİR

CHP Haliliye İlçe Başkanı İbrahim Halil Alagöz ile yönetim kurulu üyeleri ve CHP Eyyübiye İlçe Başkanı Ahmet Kaçman ve yönetim kurulu üyelerinin görevden alınmasına Alagöz şu açıklamayı yaptı; ''Bu görevden almalar hukuki değildir ve yasal bir bağlayıcılığı yoktur. Kararları alan Şanlıurfa il teşkilatı geçici bir kuruldur ve bu kurulun görevi partiyi kongreye götürmektir. Benim hukuki olarak başkanlığım devam etmektedir.'' 

İŞTE GÖREVDEN ALINMALARININ NEDENİ

CHP Şanlıurfa İl Başkanlığı, partinin tüzüğündeki 25 maddenin birinci ve ikinci maddesi gereği her iki başkanı görevden aldığı öğrenildi.

PEKİ, CHP TÜZÜĞÜNÜN 25'İNCİ MADDESİNİN BİRİNCİ VE İKİNCİ BENDİNDE NE DENİYOR?

Erdoğan'dan Şanlıurfa Açıklaması Erdoğan'dan Şanlıurfa Açıklaması

(1)Görev ve sorumlulukları ve mali yükümlülükleri yerine getirmeyen ya da aksatan; partinin ilkelerine, amaçlarına ve çalışma kurallarına aykırı hareket eden il, ilçe, belde başkanı ve yönetim kurulu üyelerini, Merkez Yönetim Kurulu, üye tam sayısının üçte iki çoğunluğuyla ve gizli oyla, gerekçesini belirterek görevden alabilir.

(2) İl yönetim kurulu, aynı esaslarla ve gerekçesini belirterek ilçe başkanını, ilçe yönetim kurulu üyelerini, belde başkanını ve belde yönetim kurulu üyelerini görevden alabilir. Bu durumda karar, beş gün içerisinde gerekçesi ile birlikte Genel Merkeze bildirilir.”