CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, CHP 27. Dönem İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in, 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde görevli olduğu Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Karaali Mahallesi’nde, usulsüz oy kullanımına karşı çıktığı için saldırıya uğramasıyla ilgili savcılığın takipsizlik kararı verdiğini açıkladı.

Mahmut Tanal, meclis kürsüsünden yaptığı açıklamasında " “Bu istirhamımı da Şanlıurfa'daki emniyet görevlilerine ve Valiye söylüyorum: Bakın, Ali Şeker İstanbul Milletvekilimizdi. Seçimde Karaali köyünde yaralandı, burnu kırıldı ve orada aynı zamanda hastane raporu var.

Urfalı Vekillerin Yerel Seçim Sonrası Ankara Mesaisi Urfalı Vekillerin Yerel Seçim Sonrası Ankara Mesaisi

Linç girişimi var, tüm raporları olduğu hâlde cumhuriyet savcılığına şikâyet etti, takipsizlik kararı verdi. Ona itiraz edildi, kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Batsın sizin seçiminiz, batsın sizin adil seçiminiz!

Böyle demokrasi olmaz! Böyle seçim olmaz! O dönem Adalet Bakanı’ydınız (Bekir Bozdağ) ve o bölgenin de vekiliydiniz. Bu soruşturmanın sonucu ne olacak? Yani eğer silahların gölgesinde, linçlerin gölgesinde seçim olacaksa bunun adı ‘adil seçim’ değil, bunun adı kimin gücü kime yeterse! Şanlıurfa'da bunun artık yıkılıp atılmasını istiyorum, sizden istirham ediyorum. Yani bu tüm Türkiye'nin sorunudur. Burada ben size de sataştım, siz Adalet Bakanı’ydınız. Bizim orada milletvekilimizin burnu kırıldı, yaralandı, bunun da sorumlusu sizsiniz o dönemin Adalet Bakanı olarak. Yani sizden istirham ediyorum: Burada biz adaleti herkese istiyoruz. Gücü gücü yetene olması, bu demokratik bir sistemin adı olmaz Değerli Başkanım.” ifadelerini kullandı.

Editör: Urfadasin Haber