Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi’nde (PİKTES) çalışanlarına kadro verilmesini TBMM’de gündeme getirdi

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, 2016 yılından bu yana 26 ilde Suriyeli öğrencilerin eğitim sistemine entegre edilmesi için çalışan yaklaşık 3200 öğretmen, 2600 temizlik görevlisi ve 1600 özel güvenlik görevlisi bulunduğunu hatırlattı.

Başkan Kırıkçı'dan Miting Teşekkürü Başkan Kırıkçı'dan Miting Teşekkürü

4 Aralık 2017 yılında aynı statüdeki çadırkent çalışanlarının kadro verilmesini hatırlatan CHP’li Aydınlık, “Devlet isterse yapar, tıpkı 2017’de çadırkent çalışanlarına kadro verilmesi gibi bu çalışanlara da kadro verilebilir” dedi.

Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, konuşmasında şu ifadelere kullandı;  “Şu anda PİKTES kapsamında 26 ilde yaklaşık 3200 öğretmen, 2600 temizlik, 1600 özel güvenlik görevlisi çalışıyor. 2016 yılından beri Türkiye’ye göç etmek durumunda kalan ailelerin çocuklarını eğitim sistemimize entegre etmeye çalışıyorlar. 
Büyük bir fedakarlıkla eğitim, güvenlik ve temizlik görevlerini icra ediyorlar. Ancak kendilerinin hiçbir güvencesi yok, talepleri kadro.
Devlet isterse yapar tıpkı 2017’de çadırkent çalışanlarına kadro verilmesi gibi. Bu sebeple devam eden kadro çalışmalarına piktes çalışanlarının dahil edilmesi binlerce ailede sevinç yaratacaktır.  İktidardan bu sese kulak vermesini talep ediyorum.”