CHP Şanlıurfa İl Yönetim Kurulu Üyeliğine 2 ay önce katılan Avukat Ömer Uçak, 5 yıl önce sosyal medyada hesabında yaptığı paylaşımla başı dertte.

Anadolu Arapları Derneği Genel Başkanı CHP'li Ömer Uçak, 25 Aralık 2018'de yaptığı "3 5 it soylu çapulcu gelmiş havlıyorlar. Size bi kemik atayım da oyalanın azıcık. Bu ülkenin yüzde 32 si Arap ırkındandır. İt soyundan gelenler hariç muhtemelen kendini Türk zannedenlerin çoğu Araptır." Paylaşımının son iki üç gündür sosyal medyanın gündemine oturdu.

Ömer Uçak, yaptığı yazılı açıklamada bu paylaşımından incinenlerden özür diledi. Hedef gösterildiği için ölüm tehditleri aldığını belirtti.

“BENİM VE AİLEMİN BAŞINA BİR ŞEY GELİRSE SORUMLUSU ÜMİT ÖZDAĞ VE PARTİSİDİR”

Sosyal medya da ev ve ofisimin adresi paylaşılarak ölümle tehdit edildiğinin altını çizen CHP’li Ömer Uçak, yazılı açıklamasında  “Sosyal medya da ev ve ofisimin adresi paylaşılarak ölümle tehdit ediliyorum. Başıma gelecek olumsuz bir olayda beni ve ailemi hedef gösteren Başta kendisini Türkiye Führeri olarak ilan eden ve iktidarın taşeronluğunu yapan Ümit Özdağ ve partisi olmak üzere bu saldırıları destekleyen ve göz yuman herkestir. Bu sorumluluk en başta her vatandaşın yaşam hakkını korumakla yükümlü olan devlet ve devleti yöneten hükümete aittir. Tüm halkımızı saygıyla selamlıyorum. Her vatandaşımızın eşit ve kardeşçe yaşadığı bir Türkiye görmek dileğiyle hoşçakalın.”dedi.

Ömer Uçak’ın yazılı açıklamasının tamamı şöyle; 

Kıymetli Vatandaşlarımız;

 Bugün can sıkıcı bir konu ile sizleri rahatsız edeceğim. Ben Anadolu Arapları Derneği Başkanı Av. Ömer UÇAK. Malumunuz 2 gündür sosyal medyada ve güdümlü bazı basın yanın organlarında hakkımda ipe sapa gelmez iddialar dolaşmaktadır. 

Bu iddialara karşı şahsi bir açıklama yapma zarureti doğmuştur. 2013 Yılında Anadolu Arapları Derneğini kurduktan sonra ülkede ciddi saldırıların hedefi oldum. Ailemden ve yakın çevremden dahi gizlediğim bazı saldırılara maruz kaldım. Sosyal medyada Arap olmam ve Arap Derneği yöneticisi olmam nedeni ile büyük hakaret ve tehditlere maruz kaldım. Bu saldırı dalgalarından biri de gündemde olan 2017 yılındaki saldırılardır. Bu saldırılarda ölümle tehdit edilmekten, ülkeden sürülmekten ve burada söylenmeyecek ağır küfür ve hakaretlere maruz kaldım. Bu hakaretleri yapanlara o anki psikoloji ile cevap verdim. 

Verdiğim cevaplar hiç bir zaman Türk milletini hedef almak maksatlı değildi. Hiç bir zaman Ülkemizin kurucusuna veya Devletimize karşı değildi. Ülkemizin aydınları, vicdan sahibi adil insanlarına sesleniyorum. Hanginiz doğmamış bebeğine, eşine, anasına, milletine ve dini inançlarına yapılacak küfürlere sesiz kalabilir. Hanginiz ağır hakaretlere hoşgörü gösterebilir. Veya bu ağır hakaretlere maruz kalan birinin verdiği cevabı haksız görebilir. 

“SALDIRGANLARA VERDİĞİM BU CEVAPLARIMDAN İNCİNEN VE KIRILANLARDAN ÖZÜR DİLERİM”

Değerli Halkım ;
Ben bir avukatım. Yani mesleğim hak savunuculuğudur. Bir insanın canına, malına, ırzına, milletine ve kutsallarına saldırı yapıldığı zaman, o kişinin bu saldırıları bertaraf etme hakkı vardır. Bu hak evrensel bir haktır. Ben şahsıma, milletime ve kutsallarıma yapılan saldırılara karşı saldırganlara orantılı bir cevap verdiğim kanaatindeyim. Yine de tarafıma yapılan bu saldırılardan habersiz olup, saldırganlara verdiğim bu cevaplarımdan incinen ve kırılanlardan özür dilerim. 

"BENİ EN ÇOK ÜZEN PARTİMİN VE PARTİMDEN OLAN DEĞERLİ İNSANLARIN BU OLAYA DAHİL EDİLMESİ"

Son 2 gündür devam eden saldırılarda beni en çok üzen husus, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve Cumhuriyet Halk Partisinde bulunan çok değerli insanların bu olaya dahil edilmesidir. Benim Cumhuriyet Halk partisine katılmam kimsenin telkin veya şahsi daveti ile olmamıştır. Ülkenin gidişatından duyduğum memnuniyetsizliğe karşı Cumhuriyet Halk Partisinin verdiği tepki ve önerdiği çözümlerin bende yarattığı izlenim ile olmuştur.

"ARAPLARIN KAPILARINI CHP’YE AÇMASI CUMHUR İTTİFAKINI VE TAŞERONLARINI RAHATSIZ ETTİ"

3 yıldır Cumhuriyet Halk Partisi üyesiyim. İlk üyeliğimi internet üzerinden kendim yaptım. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile buluşmamız ise 2021 yılında Şanlıurfa gezisi sırasında olmuştur. Bu programda Cumhuriyet Halk Partisinin Şanlıurfa'dan ama özellikle Arapların yoğun olduğu bölgelerden oy almaması ana teması üzeninden olmuştur. Burada Genel Başkanımızın samimiyetine güvenerek ve çağrısına uyarak, Cumhuriyet Halk Partisine Arapların da katılımını sağlamak amacıyla köprü olma görevini üstlendik.

İYİ Parti Urfa’da 4 İlçede Kongresini Yaptı İYİ Parti Urfa’da 4 İlçede Kongresini Yaptı

Bu vesile ile Arap halkı Cumhuriyet Halk Partisine kapılarını açtı ve ciddi bir üye katılımı olmaya başladı. Cumhur ittifakının rekor kırdığı bu bölgede Cumhuriyet Halk partisine gösterilen teveccüh Cumhur ittifakını ve taşeronlarını rahatsız etmiş olacak ki hakkımızda yargısız infazlar yapılmaya başlandı. $u an Cumhur ittifakına esir edilmiş bir halkı cumhuriyet halk partisine kazandırmanın bedelini ödemekteyim.

Kıymetli Kamuoyu;

Sosyal medya da ev ve ofisimin adresi paylaşılarak ölümle tehdit ediliyorum. Başıma gelecek olumsuz bir olayda beni ve ailemi hedef gösteren Başta kendisini Türkiye Führeri olarak ilan eden ve iktidarın taşeronluğunu yapan Ümit Özdağ ve partisi olmak üzere bu saldırıları destekleyen ve göz yuman herkestir. Bu sorumluluk en başta her vatandaşın yaşam hakkını korumakla yükümlü olan devlet ve devleti yöneten hükümete aittir. Tüm halkımızı saygıyla selamlıyorum. Her vatandaşımızın eşit ve kardeşçe yaşadığı bir Türkiye görmek dileğiyle hoşçakalın.”