CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, tarihsel, kültürel, doğal ve gastronomik zenginliğine rağmen Şanlıurfa’nın turizmde hak ettiği payı alamadığını söyledi.

Şanlıurfa merkezde turizm bölgesi olarak bilinen Cami Kebir Mahallesi’nde inceleme yapan Tanal, altyapının yetersizliğinden, sokakların bakımsızlığından yakındı.

Şanlıurfa’daki belediyelerin çevre düzenlemesi konusunda görevini yapmadığını belirten Tanal, güvenlik tedbirlerinin arttırılması gerektiğine de dikkat çekerek, “Turist güvenlik ister, temizlik ister, hijyen ister, sağlıklı beslenme ister.

Camikebir bölgesinde ve Şanlıurfa’nın diğer bölgelerinde akşamları güvenlik tedbirleri yetersiz kalmaktadır. Güvenlik açısından kameralarla güçlendirme yapılmalı. Sokaklarda yeterli düzeyde aydınlatma sistemi olmalı.

Gece bekçileri ve polislerin devriyeleri sıklaştırılmalı. Belediyeler de biraz hizmet yapmalı. Balıklıgöl bölgesinde turistlerin gidebileceği tuvalet yok. Umumi tuvalet açmaktan aciz yöneticilerce yönetiliyor Şanlıurfa’mız!” dedi.Mahmut Tanal turizm 2

UÇAK SEFERLERİ YETERSİZ, BİLETLER PAHALI

AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Mecliste Kayıt İşlemlerini Yaptırdı AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Mecliste Kayıt İşlemlerini Yaptırdı

Şanlıurfa’ya yönelik uçak seferlerinin yetersiz ve uçak biletlerinin pahalı olduğunu kaydeden Tanal, “Uçağı olmayan yere turist gelmez. Şanlıurfa’ya direkt uçuşlar sadece Ankara ve İstanbul’dan yapılmaktadır.

Direkt uçuşlar neden yok? Diğer illerden aktarmalı uçuşlar yapılıyor. Uçak sefer sıkıntısından dolayı turistler Şanlıurfa’ya gelmek yerine Gaziantep’e, Mardin’e ve diğer çevre illere gidiyor. Mardin’e, diğer yakın illere gelen turistler, Şanlıurfa’ya günübirlik uğrayıp diğer şehirlere geçiyor, bu şehirlerden uçak yolculuğu yapıyor.

Şanlıurfa için uçak biletlerinde de gerekli indirimler olmalı. İller kıyaslamasında Şanlıurfa uçak biletleri, en pahalı uçuşlar arasındadır” diye konuştu.

“HAZİNEDEYİZ FAKAT…”

Şanlıurfa turizminde tanıtım faaliyetlerinin yetersizliğine dikkat çeken Tanal, “İstanbul’dan sonra tarihi en zengin şehir, Şanlıurfa’dır. Güzel memleketimiz, çok kültürlü bir şehirdir. Şanlıurfa’da gezilecek yerler çoktur.

Şanlıurfa’da Gaziantep’ten daha fazla mekan vardır. Ama maalesef tanıtımımızı yapamıyoruz. Hazinedeyiz fakat hazineniz işler hale getirilmesi gerekmektedir. Bazı kentler turizmde aslan payını alırken, Urfa ise geri kalıyor.

Şanlıurfa’da otel doluluk oranı, yıllık yüzde 20’lerle gidiyor. Bu durum benim ağrıma gidiyor.

Şanlıurfa neden turizmde hakettiği yerde olmasın? Kendimizi anlatamıyoruz, pazarlamamızı yapamıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

HALKIN DESTEĞİ ALINMALI

CHP’li vekil Mahmut Tanal, turizm meselesinde Şanlıurfa halkının da desteğinin alınması gerektiğini belirterek, şunları aktardı: “Turizmde halk katılımı olmalı. Herkes katkıda bulunmalı ki hızlıca kalkınalım. Esnaf, halk eşzamanlı hazırlanmalı.

Turizm halkla kalkındırılır. Çok hızlı hareket etmek zorundayız. 4-5 yıl içerisinde Şanlıurfa turizmde adeta fırlamalı, uçuşa geçmelidir.

Kaybedecek zaman yok. Turizm gelirlerinde Şanlıurfa’yı istenilen konuma taşırız. Yeter ki vatandaşlarımız bizlere, Cumhurbaşkanı Adayımız Kemal Kılıçdaroğlu’na yetki versin.”