Yaşanan mağduriyetten dolayı  çiftçiler, Tepe 4 bölgesinde toplanarak yaşananları protesto etti. Topçu Gündaş Birliği sol sahil tarafını rotasyon kararın perde arkasında ise  iddiaya göre Şanlıurfa Milletvekillerinin kendi aralarındaki anlaşmazlık yatıyor.

Kapalı sistem tarımsal sulama yapılan bölgede suyun önü kesildiği için 14 köye su ulaşmıyor.  Ürünlerini sulayamayan çiftçiler, yaşadıkları sorunu, Sulama Birlikleri başta olmak üzere Kaymakama ve DSİ’ye de bildirdi. Ancak mağdur oldukları sorun bir türlü çözülmedi.

Çiftçiler, "Rotasyona ilk önce Suruç'tan başlanmali, zaten Akçakale bölgesine bırakilan su 5 viskiyeyi çalıştırmıyor, zaten suyu sol sahil tarafı olan Akçakale'ye tazyiksiz yollaniyor, bir de 4 günlük rotasyon kararı alınmış, zaten zor bela sulama yapıyoruz. Pamuğun mısırın en çok su istediği dönemde rotasyona koymak ürünleri kurutmak demektir." ifadelerini kullandı.

Çiftçiler Tepe 4 mevkisinde sulama birlik başkanını gelmeden dağılmayacağını söyleyerek bekleyişlerini uzun süre sürdürdü.