Masterchef 3 Ekim yarışmasında şefler tarafından Çiğ Köfte yapılması istendi. Peki Masterchef Çiğ Köfte nasıl yapılır, gerekli malzemeler nelerdir?

Çiğ Köfte yemek tarifi! Çiğ Köfte nasıl yapılır? Çiğ Köfte yemek tarifi haberimizde...

Masterchef'te bugün birbirinden güzel yemekler yapıldı. Seyircilerin en merak ettiği konu Çiğ Köfte tarifi oldu. Peki en güzel Çiğ Köfte yemek tarifi nasıldır? Çiğ Köfte yemeği nasıl yapılır? Çiğ Köfte için gerekli malzemeler nelerdir? Çiğ Köfte nasıl yapılır? Çiğ Köfte için gerekenler neler?

ÇİĞ KÖFTE NEDİR?

Çiğ köfte (Osmanlıca: Dilbaba, Dibâbe) ; bulgur, isot, kıyılmış et, salça, soğan, maydanoz ve çeşitli baharatların yoğurulup karıştırılması ile hazırlanan, ısıl işlem görmeden (pişirilmeden) tüketilen, Şanlıurfa ve Adıyaman yöresine ait bir yiyecektir. Şanlıurfa ve Adıyaman'ın dışında; Adana, Gaziantep, Osmaniye, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Mardin, Elazığ, Malatya ve Hatay gibi illerde de yöresel farklılıklar gösterebilen çiğ köfteler yapılır. Genellikle ince ve uzun (sıkma) köfte parçaları şeklinde ve marul yaprağı ile servis edilir. Şanlıurfa'da açık ekmek, bazı yörelerde de lavaş ekmeği ile tüketilir.

Şanlıurfa yöresine ait çiğ köfte et ile yoğurulurken, Adıyaman yöresine ait çiğ köfte etsiz bir şekilde yoğurulmaktadır. Şanlıurfa Çiğ Köftesi 2008 yılında tescil edilirken, Adıyaman Çiğ Köftesi 2018 yılında tescil edilmiştir.

Çiğ köfte, içindeki bulgurun şişme özelliğinden dolayı bekletilmeden, tazeyken yenmesi gereken bir besindir. Çiğ et nedeniyle oluşabilecek -başta tenyazis olmak üzere- çeşitli hastalıklar nedeniyle etsiz çiğ köfte çeşitleri de üretilmeye başlanmıştır. Bu tür çiğ köftede çeşitli sos ve baharatlarla etli çiğ köfte görüntüsü ve lezzeti taklit edilir. Türkiye'de Sağlık Bakanlığı kararıyla etli çiğ köftenin satışı yasaklanmıştır.

ÇİĞ KÖFTE İÇİN GEREKLİ MALZEMELER NELERDİR?

½ kg yağsız ve et taşında tokmakla dövülerek elde edilmiş kıyma

750 gr çiğ köftelik bulgur

250 gr tuzsuz domates salçası

1 yemek kaşığı biber salçası

330 gr pul biber

4 orta boy soğan

2 diş sarımsak

2 demet maydanoz

Baharatlar

Urfa Büyükşehir Engelsiz Kitap Lansmanı Düzenleyecek Urfa Büyükşehir Engelsiz Kitap Lansmanı Düzenleyecek

ÇİĞ KÖFTE NASIL YAPILIR? ÇİĞ KÖFTE TARİFİ

Çiğ köftelik siyah etin içindeki sinir ve yağ bıçakla ayıklanır, sonra et taşının üzerinde et tokmağıyla dövülür. Et tam kıvamına gelince bir tabağa alınarak bekletilir. Soğan, sarımsak ve maydanozlar çok küçük doğranarak hazırlanır. Çiğ köftelik et, doğranmış soğan, sarımsak, iki türlü salça ve biber çiğ köfte leğenine konularak iyice birbirine karışana kadar elle yoğurulur. Bu karışıma azar azar bulgur katılarak alt üst edilir. Köfte avuç içiyle leğene sürte sürte iyice yumuşayıncaya kadar ara ara soğuk su verilerek yoğurulmaya devam edilir. Arada baharatları eklenir. Yoğurma işlemi tamamlandığında maydanoz katılarak son bir kez alt üst edilir. Artık hazırlanmış olan çiğ köfte elle "sıkım" hâline getirilir, yanında lavaş başta olmak üzere yeşillikle servis yapılır. Çiğ köftenin Şanlıurfa usulünde pul biber suda ıslatılıp buzdolabında bekletilerek yumuşatılır, köfteye öyle ilave edilir, salça konmaz, baharat olarak tarçın kullanılır.