Türkiye genelinde ilk kez "çök-kapan-tutun" tatbikatı, yarın saat 18.57'de yapılacak. Şanlıurfa'da da Arkeoloji Müzesi Önünde gerçekleştirilecek.

Urfa'da Jandarma, Bin Kadına Şiddetle Mücadele Semineri Verdi Urfa'da Jandarma, Bin Kadına Şiddetle Mücadele Semineri Verdi

Tatbikatla ilgili vatandaşlara, SMS bildirim, Hayati Uyarı Bildirimi, cami ve belediye hoparlörlerinden, televizyon ve radyo kanallarından bilgilendirmelerde bulunacak.

Uzmanlar ve eğitimciler, tatbikattan elde edilen verilerle ne eksiklerin olduğunu, uygulamada nelerle karşılaşıldığının analizini yapacak. Ona göre yol haritası  belirlenecek Afet farkındalığı oluşturmayı hedeflenen tatbikatta Korku ve panik olmasın diye siren sistemi kullanılmayacak. Tatbikatın KKTC ile Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş ve Erzurum'dan canlı yayın yapılacağı duyuruldu.

NASIL OLACAK?

Tatbikat kapsamında, mesajın duyulması halinde güvenli görülen bir yerde, sağlam bir nesnenin yanında ya da altında çökülecek. Sırt, pencerelere dönük şekilde kapanılacak, baş ve boyun, düşme ihtimali olan cisimlerden korunacak. Sarsıntı sona erene kadar, yatak veya oturma grubu gibi ağır ve büyük eşyalara tutunup beklenecek.