Diyanet İşleri Başkanlığı 14 Ekim tarihli Cuma hutbesini yayınladı. Hutbenin konusu Kul hakkı. Kul hakkı yemenin kötülükleri hutbeden anlatılacak

Diyanet Cuma Hutbesi'nin konusunu ve metnini "diyanet.gov.tr" internet adresinden paylaştı. Her hafta Diyanet İşleri Din Hizmetleri Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan Cuma Hutbesi'nin bu haftaki konusu olan "Kul ve Kamu Hakkı" ile vatandaşlara kul hakkı hakkında bilgiler verilecek. Peygamber Efendimiz'in (s.a.s) Hadis-i Şerif'lerinin de yer aldığı 14 Ekim Cuma Hutbesi'nde hak duyarlılığının Müslüman'ın en temel özelliği olduğu belirtildi.

İşte Bu Haftaki Cuma Hutbesi'nin Tamamı 

Muhterem Müslümanlar!

Suruç “İçme Suyu Projesi"nin İlk Adımı Atıldı Suruç “İçme Suyu Projesi"nin İlk Adımı Atıldı

Yüce dinimiz İslam, din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin bütün insanların haklarını kutsal ve dokunulmaz kabul eder. Her alanda ve her şartta adaletli olmayı, hakkı üstün tutmayı, helal-haram hassasiyeti gözetmeyi emreder. Kul ve kamu hakkına riayet etmeyi, haksızlığın ve zulmün karşısında yer almayı öğütler.

Aziz Müminler!

Hayatımızın tamamını kuşatan sorumlulukların başında kul hakkı gelir. Kul hakkına riayet etmek, Cenâb-ı Hakk’a olan imanımızın gereğidir.
Müslüman, kul hakkı konusunda son derece hassastır. İnsanların canına kast etmenin, namusuna, şeref ve haysiyetine dil uzatmanın kul hakkı ihlali olduğunun bilincindedir.

Müslüman, gerek gerçek hayatta gerekse dijital mecralarda gıybet etmez, laf taşımaz, dedikodu yapmaz, yalan söylemez, iftira atmaz. İnsan onurunu rencide edecek, yuvalar yıkacak her türlü söz ve davranıştan sakınır. Hakkında kesin bilgiye sahip olmadığı konularda konuşmaz.
Hak duyarlılığı Müslüman’ın en temel özelliğidir. O, ana-baba hakkını gözetir. Eşine ve çocuklarına iyilikle muamele eder. Akraba ve komşularının hukukuna riayet eder.