Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere mozot ve gübre desteklemeleri dön itibariyle ödenmeye başladı.

Ancak Şanlıurfa’daki çiftçilerin bir çok desteklemesine elektrik borçları nedeniyle DEDAŞ el koyuyor.

Deprem nedeniyle herkes gibi çiftçilerin de zor süreçten geçtiği bu dönemde DEDAŞ’ın desteklemelere el koyması bir çok kesim tarafından tepkiyle karşılandı.

Tepki gösterenlerden bir tanesi de aslen Şanlıurfalı olan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal.

Tanal, sosyal medya hesabından bir çiftçinin hesabına yatan desteklemenin DEDAŞ’a aktarıldığını gösteren Ziraat Bankası dekontunu paylaştı.

Tanal, hesabından şu açıklamada bulundu:

“YAZIKLAR OLSUN! YAZIKLAR OLSUN! YAZIKLAR OLSUN!

Hani depremin yaralarını hep birlikte sarıyorduk? Hani gün birlik ve beraberlik günüydü? Hani Şanlıurfa ‘afet bölgesi’ ilan edilmişti? Şanlıurfa’da depremzede çiftçilerin Ziraat Bankası’na yatan tarımsal destekleme paraları, yine özel elektrik şirketi DEDAŞ’ın hesabına aktarıldı.

Bahane hep aynı! Şanlıurfa’nın gariban çiftçisinin yeni yatan mazot ve gübre desteği parası, “tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerji borçları” gerekçesiyle DEDAŞ’a gitti. Bari deprem döneminde bu fırsatçılığa izin vermeseydin ey iktidar sahipleri!

Dün kameraların karşısına geçen Tarım Bakanı’nız, "2022 yılından itibaren ayni olarak ödediğimiz mazot, gübre desteğini, depremden etkilenen 11 ilimize nakit ödeme kararı aldık. Depremzede çiftçimizin hesaplarına bugün itibarıyla yatıracağız" şeklinde açıklama yaptı.

Urfalı çiftçiye değil, iktidar olarak sırtını sıvazladığınız DEDAŞ’a ‘müjde’yi vermişsin ey Tarım Bakanı! Urfa’da o paralar çiftçiye ulaşmadan, DEDAŞ tarafından el konuldu. Deprem mağduru Şanlıurfalı çiftçiler, dört gözle bu tarımsal desteklemeyi bekliyordu. Ancak yine hayal kırıklığına uğradılar.

Çiftçi, bu parayla traktörüne mazot koyup tarlasını sürecekti, gübre alacaktı. Hele deprem afetinde özel elektrik şirketinin ‘tahsilatçısı’ konumuna düşmek, yakışıyor mu? Şimdi açıklama yaparsınız, “Ama çiftçilerin DEDAŞ’a elektrik borcu vardı. Bunun için DEDAŞ’a gitti para” şeklinde…

Bir de yasal dayanağın arkasına sığınırsınız, topu Ziraat Bankası’na atarsınız! Çünkü koronavirüs salgını döneminde soru önergeme cevap veren eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, DEDAŞ’ın elektrik hizmeti sunduğu 6 ilde (Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Diyarbakır) çiftçilerin Ziraat Bankası’ndaki hesaplarına yatan tarımsal destekleme ödemelerinin, çiftçilerin özel elektrik dağıtım şirketine olan elektrik borçlarına karşılık kesildiğini aktarmıştı.

Pakdemirli, “Tarımsal sulamaya ilişkin vadesi geldiği halde ödenmeyen işletme ve bakım ücreti veya su kullanım hizmet bedeli ile elektrik enerjisi borcu bulunan çiftçilerin borçlarının tarımsal destekleme ödemelerinden mahsuben alınmasına ilişkin 06.09.2018 tarihli ve 30527 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ hükümleri çerçevesinde Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından üreticilerin destekleme ödemelerinden borçlarına karşılık mahsup edilmektedir” diye konuşmuştu.

Bu mu yani? Böyle savunca yapınca vicdanınız rahatlamış mı oluyor? Çiftçiyi DEDAŞ’a mahkum eden AKP iktidarı değil mi? Çiftçi, DEDAŞ’ın kendisine çıkardığı borcu, ömür boyu ödeyemez. Bu dönemde ise yine mücbir bir sebep var.

Deprem afetini yaşadık. Deprem sürecinde bari çiftçinin parasına el konulmasaydı. Çiftçi bu parayla mazot ve gübresini alsaydı. Depremzede çiftçiye bir darbe de siz indirmiş oldunuz.  Kaldı ki çiftçiyi desteklemek, çiftçiye sahip çıkmak anayasal göreviniz. Bu anayasal görevinizi yerine getirmiyorsunuz. Üstelik yasal olarak milli gelirin yüzde 1’i oranında tarım desteği vermeniz gerekiyor. Ancak kanunun çıktığı 2006’dan bu yana bu oranı hiç tutturmadınız. Millet İttifakı iktidarında çiftçimizi özel elektrik şirketlerine ezdirmeyeceğiz!"

Editör: Urfadasin Haber