Depremler sırasında binlerce bina çöktü, binlerce kişi enkaz altında kaldı. Depremin 36. Gününde ölenlerin sayısı 48 bin 448’a ulaştı.

Yaşanan depremde Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır, Osmaniye, Kilis ve Elazığ’da büyük yıkım olurken, şehirler adeta kimlik değiştirdi.

Artçıların şiddetle sürdüğü şehirlerde yaşayanların büyük çoğunluğu ise hayatta kalabilmek için yollara dökülüp başka illere göç etti.

Deprem bölgesinde kalanlar da çadırlarda ve konteynerlerde kalmaya devam ediyor. Ülkenin güneyini adeta enkaza çeviren afette binlerce bina yerle bir oldu.

Son birkaç gündür Malatya ile Adıyaman’daki 5 şiddetindeki depremleri bile ciddi oranda hisseden Şanlıurfalılar, deprem uzmanı ünlü jeolog Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’dan gelen rahatlatan açıklamayla derin bir nefes aldı.

Reşit Ömer Kükner, Memleketi Urfa'da Keme Topladı Reşit Ömer Kükner, Memleketi Urfa'da Keme Topladı

jeolog Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, deprem bölgeleriyle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı bugünkü son paylaşımlarında “Şanlıurfa Bozova ile Harran Kırıkları, ayrıca DAK ile ÖDK etkisindedir. Başkent odaklı M6,4’e kadar depremler 500 ile 1000 yılda bir olur. Tüm ilçeleriyle 3 ile 4. Derece deprem bölgesinde olup çok güvenlidir.” dedi.