Ülkemizde yaşanan deprem nedeniyle birçok can kaybı yaşandı. Bilim insanlarının ise kuşların depremi birkaç saniye ya da birkaç dakika önce hissettiğini açıklamalarının ardından Şanlıurfa’da Petshop’cu Halil Cankat’a mikrofonlarımızı uzatıp, ‘’kuşların deprem olmadan birkaç saniye ya da birkaç dakika önce depremi hissetmesinin kuş satışındaki etkisini’’ açıkladı. 

Balıklıgöl'deki Kutsal Balıklar Çamurlu Suda Görülmeye Başladı Balıklıgöl'deki Kutsal Balıklar Çamurlu Suda Görülmeye Başladı

‘’YAŞANAN DEPREM KUŞ SATIŞLARINI ETKİLEDİ’’
Kuşlar depremler olmadan birkaç dakika ya da birkaç saniye önce kafeslerin içinde sağa hareket edip bir şeyler olacağını hissediyorlar diyen Petshop’cu Halil Cankat:’’ Ama bunlara istinaden dışarıdaki kedi, köpek ya da kuşların algılaması daha yüksek oluyor. Yaşanan deprem Kuş satışlarını etkiledi ama evi yıkılanlar falan besleyemiyorlar. 
Orta halliler birer tane alıp besleyebiliyor. İnsanların zevkine bağlı olarak kanarya sevenler kanarya, muhabbet sevenler muhabbet kuşu alıyorlar kim hangi kuş türünü almak isterse. 
Güvercin beslemek isteyen ise güvercin besliyor. Kuşların sayısı çok olunca fiyatları düşüyor ama kuşların sayısı az olunca ise fiyatları yükseliyor. Kuş fiyatları 100-125 liradan başlayıp kuşun kalitesine göre değişiyor.’’ İfadelerini kullandı.