Bulaşık makinesi evdeki en büyük yardımcılar arasında yer alıyor.

Özellikle kalabalık ailelerde bulaşık sorununu kolayca çözen evin olmazsa olmazları arasında bulunuyor. Tabii, bulaşığın sorun olmaması için makinenin bulaşıkları temiz yıkaması gerekiyor.

Hızlı yıkanıp temiz olsun diye makineye koyduğunuz bulaşıklar kirli şekilde çıkıyorsa makine kullanımından kaynaklanan bazı sorunlar olabilir.

Başkan Özyavuz: Biz Büyük Bir Aileyiz  Başkan Özyavuz: Biz Büyük Bir Aileyiz 

Makinenin kullanım talimatlarına uygun şekilde kullanılmaması, kullanılan deterjanın yetersiz olması ya da makinenin herhangi bir yerinde tıkanıklık olması temiz yıkamama sorununa neden olabilir.

Siz de bulaşık makinenizin temiz yıkamadığından şikâyet ediyorsanız yapmanız gerekenleri birlikte inceleyelim.

PARLATICI VE TUZ KONTROLÜ

Makineniz temiz yıkamıyorsa yapmanız gereken ilk adım, makinenin üzerindeki tuz ve parlatıcı göstergesini kontrol etmek olmalı. Tuz ve parlatıcının eksik olduğu işaretini görüyorsanız öncelikle tuz ve parlatıcıyı yeterli seviyeye gelecek şekilde koymalısınız.

BULAŞIKLARI DÜZGÜN ŞEKİLDE YERLEŞTİRMEK

Bulaşıkların makineye düzgün şekilde yerleştirilmemesi temiz yıkanmamalarına neden olabilir. Makinenin üst bölmesine bardak ve kâseleri ağız kısımları alta gelecek şekilde yerleştirmelisiniz. Böylece içlerine su dolmasını engellemiş, alt ve üst fıskiyelerden gelen suyla daha temiz yıkanmalarını sağlamış olursunuz. Tabakları teller arasına küçükten büyüğe doğru dikey olarak, en arka bölüme ise büyük boy kâseler ve tencereleri yatay şekilde yerleştirmelisiniz. Çatal, bıçak, kaşıkların aynı türde olanlarını bir araya getirmemeli; birbirlerine yapışmalarını engellemelisiniz.

ALT VE ÜST FISKİYELER İLE FİLTREYİ KONTROL ETMEK

Her yıkamadan sonra ya da 3-4 yıkamada bir makinenizin alt ve üst kısmında bulunan fıskiyelerin, tıkanıp tıkanmadıklarını kontrol etmelisiniz. Tıkanıklık varsa kürdan veya ince uçlu alet yardımıyla temizleyebilirsiniz. Makinenizin filtresini çıkarıp yağları veya yemek artıklarını fırça ve su yardımıyla temizlemeniz makinenizin performansını olumlu yönde etkileyecektir.

KİREÇ ÇÖZÜCÜ KULLANMAK

Yaşadığınız bölgedeki suyun sert olması, bulaşıkların iyi temizlenmemesine neden olabilir. Bunun için düzenli şekilde kireç çözücü kullanmak faydalı olacaktır.

ÇIKARILABİLEN PARÇALARI ELDE YIKAMAK

Bulaşık makinelerinin bazı parçaları çıkarılıp takılabilir özellikte oluyor. Bu parçaların üzerine yemek artıkları takılıp kalabiliyor. Kirlenen parçaları çıkarıp elde yıkadıktan sonra yerlerine tekrar takabilirsiniz. Bu noktalara dikkat ederseniz hem bulaşık makinenizin daha temiz yıkamasını sağlamış hem de kullanım ömrünü uzatmış olacaksınız.