Koruma altında bulunan 900 sakayı Suriye'ye kaçırmak isteyen kişi yakalandı. Saka kuşları DKMP Şanlıurfa Bölge Müdürlüğüne teslim edildi.

Doğa Koruma Milli Parklar Şanlıurfa 3.Bölge Müdürlüğü, Suriye’ye kaçırılmak üzereyken yakalanan 900 saka kuşunu teslim aldıktan sonra doğaya bıraktı.
Saka kuşlarını Suriye’ye kaçırmak isteyen kişiye 1 milyon 173 bin 734 TL para cezası kesildiği bildirildi.

Türkiye'nin de taraf olduğu uluslararası 'Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaret Konvansiyonu' (CITES) ile koruma altında bulunan ve Tarım ve Orman Bakanlığı, üretme, koruma ve rehabilite çalışmaları ile yaban hayatına kalkan olurken saka kuşlarının Suriye’ye kaçırılmak istenmesi olayı Kilis’te yaşandı. 

Kilis Çobanbey Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği, Kilis İl Jandarma Komutanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Kilis Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) İl Şube Müdürlüğü yetkililerinin iş birliği ile operasyon düzenlendi.  

Ekipler, Türkiye'den Suriye'ye giden bir araçta arama yaptı. Aramada 900 saka ile kuşları yakalamakta kullanılan ağ ele geçirildi. Sakaları Suriye'ye kaçırmak isteyen şüpheliye, 1 milyon 170 bin lirası tazminat, 3 bin 734 lirası idari para cezası olmak üzere toplamda 1 milyon 173 bin 734 TL para cezası uygulandı. Sakalar da Şanlıurfa 3'üncü Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Kilis DKMP yetkililerine teslim edildi. Kuşlar, daha sonra yetkililerce doğaya bırakıldı.
 

Şanlıurfa Bu Dolmuş Şoförlerinin Dostluğunu Konuşuyor Şanlıurfa Bu Dolmuş Şoförlerinin Dostluğunu Konuşuyor