AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Uygur Provoktif Eylemlere Dikkat Çekti AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Uygur Provoktif Eylemlere Dikkat Çekti

Şanlıurfa Siverekli Dr. Fahriye Yonca Ayas da 2023 Genel Seçimlerinde bağımsız milletvekili adaylığını açıkladı. Sosyal medyada Mezopotamya’nın Prensesi yakıştırmasıyla tanınan Dr. Fahriye Yonca Ayas, urfadasin haber sitesine ulaşarak neden bağımsız milletvekili olduğunu anlattı.

Dr. Fahriye Yonca Ayas, urfadasin habere yaptığı açıklamada “Çocukluk anılarıma baktığımda ve bugün ile kıyasladığımda gelmiş geçmiş yönetimlerin ve milletvekillerinin Şanlıurfa’mızın sorunları ile gerçekten ilgilenmediğini fark ettim. Özellikle ülkemizin yaşadığım, gezdiğim farklı kentlerine bakınca kıyaslama şansım bulunmaktadır. Ve bu kentlerle karşılaştırmada Şanlıurfa’ ya çok az yatırım ve hizmet yapılmaktadır.

Bu karşılaştırmaya yapma şansına sahip bir insan olarak ve partilerin hiçbirini Şanlıurfa halkına gerçekten yakın bulmadığımdan Bağımsız Milletvekili Adayı olmaya karar verdim. Sorunlara tek başıma çözüm getiremeyecek olsam da; memleketimin parti milletvekillerince dile getirilmeyen sorunlarını Bağımsız olarak mecliste dile getirmek için bağımsız milletvekili adayı oldum. Yolum Şanlıurfa’ lı hemşerilerime emanettir.” dedi.

329addd9-f57d-4c0d-8428-4f19f978a429

DR. FAHRİYE YONCA AYAS KİMDİR?

01.01.1964 Siverek doğumlu Dr. Fahriye Yonca Ayas baba tarafından dedesi Acemler’ den Eyüp Ayas, anne tarafından dedesi yine Acemler’ den Avukat Tahir Kanpak. İlkokulu İstanbul ve Siverek Devrim, Gazipaşa ilkokullarında, orta öğretimi Diyarbakır ve Kadıköy Anadolu liselerinde okumuş olan Ayas; Akdeniz Üniversitesi Antalya Tıp Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi Fakültesi mezunudur. Akdeniz Üniversitesi Tıbbi Bilişim Yüksek Lisansı mezunu olarak halen Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı İş Sağlığı Bölümünde doktora yaparak akademik hayatına devam ediyor.

Siyasetle ilişkisi 1990 lı yılların başından beri çeşitli gazete köşelerinde yazdığı siyasi yazılar ile başlayıp televizyon haber programlarında dünya ve ülke gündemi yorumları ile devam etmiştir.

2018-2020 yıllarında gönüllü olarak istekte bulunup Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi Acil Servis Doktorluğu yaptı. Yapmakta olduğu akademik kariyer nedeniyle Ankara, oğluna yakın olmak için de Antalya ve memleket üçgeni içinde yaşayan Ayas, bilimsel olarak yayınlanmış yazıları, kitaplarının yanı sıra deneme ve şiir kitapları ve Siyasete Dair Denemeler kitabı da bulunuyor. 

Ayas;  sosyal medya ve kişisel bloğunda paylaştığı Mezopotamya, Şanlıurfa, Siverek ile başlayan anılarını roman haline getirmeyi planlanıyor.